Semnal de alarmă la ASU Politehnica! Înfrângere la Balotești, în fața unei echipe cu patru rezerve și portar titular accidentat

ASU Politehnica trece printr-o perioadă foarte proastă și asta s-a văzut și cu antepenultima clasată, CS Balotești, care a câștigat cu 1-0, deși ilfovenii aveau doar patru rezerve și au înlocuit portarul titular, accidentat. Chiar și așa, elevii „Conferențiarului” nu au fost în stare să dea gol, dar au primit de la fostul lor jucător, Cornel Predescu.

După două ocazii, ale lui Plămadă pentru oaspeți și Vasile Mihai pentru gazde, Baloteștiul a fost nevoită să schmbe portarul în minutul 17. Cornel Fulga s-a lovit de bară și a fost înlocuit de Alexandru Iordan. Gazdele au pus presiune prin Flămânzeanu și Predescu, iar în minutul 30, au și marcat. Predescu a fost autorul golului, în stânga lui Dalin Munteanu. Iordan a blocat ulterior un șut al lui Bedea, dar a intervenit și din fața lui Plămadă, la o fază la care oaspeții au cerut penalty în minutul 36. La pauză, Cosmin Petruescu i-a scos pe Bozian și Bilia, și i-a trimis în teren pe Bănică și Vidrăsan, dar fără mare succes.

În debutul reprizei secunde, ambele echipe au avut inițiativa. Poparadu și Plămadă nu au prins spațiul porții, în timp ce Vidrăsan l-a pus de două ori la lucru pe Iordan, iar portarul gazdelor s-a descurcat foarte bine. Baloteștiul a marcat în minutul 69, prin Vasile Nicolae, dar jucătorul se afla în ofsaid și reușita nu a fost validată. Poliștii nu au reușit să înscrie, iar gazdele au mai irosit câteva ocazii. Dalin Munteanu a respins un șut al lui Neagu, iar apoi a respins de la rădăcina barei un balon expediat de Vasile Mihai. Politehnica a avut singura ocazie mare în prelungiri, când Mera a reluat cu capul în transversală o minge venită din lovitură liberă.

CS Baloteşti: Fulga (min 17 Iordan) – Ov. Marin, Flămânzeanu, M. Neagu, Marciuc  – N. Filip, M. Ghiţă, G. Mihai, C. Predescu (min 78 Clătinici) – F. Paraschiv (min 71 Fl. Nicolae), Vas. Mihai

ASU Politehnica: D. Munteanu – Bilia (min 46 Vidrăsan), Mera , Coadă, Cherecheş – Nicolescu, Poparadu – Bedea (min 83 Ghinescu), Bozian (min 46 Bănică), Schieb – I. Plămadă

Etapa viitoare, ASU Politehnica primește vizita celor de la Pandurii.

Sursă foto: Emanuel Titus Iliesi