Se reconstruiește habitatul în 110 peşteri din Caraş-Severin!

Stiri Timisoara si Resita casinoherculane by sungarden

Săptămâna aceasta, orașul de pe Valea Carașului va fi gazda unei noi întâlniri organizate de Agenția pentru Protecția Mediului Timiș cu factorii interesați, scopul acțiunii bazându-se pe informarea grupurilor-țintă despre eforturile întreprinse în cadrul proiectului LIFE 13 NAT /RO/001488 „Conservarea habitatului 8310 din Situl Natura 2000 Cheile Nerei – Beuşniţa”.

În perioada 18-19 decembrie, discuția care va avea loc la Hotel Caraș Oravița va aduce în atenția publicului problematica protecției habitatului 8310 şi a ecosistemului subteran, o întâlnire în care implicarea și schimbul de idei vor juca un rol important în acțiunile de protecţie şi conservare a peşterilor din judeţ.

Proiectul „Conservarea habitatului 8310 din Situl Natura 2000 Cheile Nerei Beușnița” este implementat de Agenția pentru Protecția Mediului Timiş, în perioada 01.07.2014-31.12.2021, și este finanțat prin programul LIFE + Natura. Scopul proiectului este de a reconstrui morfologia habitatului 8310 pentru 110 peşteri/avene, de a depolua habitatul prin colectarea deşeurilor şi de a conserva zonele de hibernare, naştere şi hrănire a populaţiilor pentru 14 specii de lilieci (chiroptere).

Prin intermediul proiectului se are în vedere reabilitarea și conservarea habitatului 8310 din Situl Natura 2000 Cheile Nerei – Beuşniţa, respectiv a 110 cavități închise publicului (avene şi peşteri), degradate sau poluate, reasigurându-se astfel habitatele naturale pentru mai multe specii de chiroptere (lilieci). Totodată, se urmărește dezvoltarea unei metodologii la nivel regional, național și european de bună gestionare a habitatului 8310 prin implicarea activă a comunităților locale.

Stiri si publicitate ziar expresb 1000x100

În cadrul evenimentului organizat la Oravița sunt invitați să participe: reprezentanți ai Consiliului județean Caraș-Severin, Agenţia pentru Protecţia Mediului Caraș-Severin, Garda Naţională de Mediu Comisariatul Caraș-Severin, Administraţia Parcului Naţional Cheile – Nerei Beuşniţa, Sistemul de Gospodarire a Apelor Caraș-Severin – Apele Române, membrii ai consiliului consultativ de administrare și consiliului științific al Parcului Naţional Cheile – Nerei Beuşniţa, Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate – Caraş-Severin, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Caraş-Severin, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin, Autorităţile publice locale din aria proiectului, precum şi ONG-uri din domeniul protecţiei mediului şi speologiei.

 

Stiri din Timisoara si Resita, publicitate online untitled design
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/