SCM Timișoara și-a „betonat” locul 5. „Leii” din Banat au câștigat autoritar acasă cu Piteștiul

Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au câștigat cu 100-84 meciul din penultima etapă a Grupei Roșii, jucat pe teren propriu cu BCM U Pitești. Cu acest rezultat, indiferent ce se va întâmpla în ultima rundă, bănățenii și-au asigurat locul 5 și în play-off vor da piept cu SCM U Craiova.

Timișoara a intrat bine în meci, chiar dacă a jucat fără Octavian Popa-Calotă, accidentat. După primul sfert, bănățenii aveau 35-27. Piteștenilor le-a fost greu să revină, mai ales că la pauză diferența ajunsese la 67-48. Argeșenii au mai redus din diferență în sfertul al treilea, încheiat cu 82-70. În ultimele zece minute, oaspeții nu au avut ce să mai facă, astfel că în ultimul minut s-a jucat doar ca să treacă timpul.

Brown a dat cele mai multe puncte ale gazdelor, 30, urmat de Randolph, 20, Pesakovic, 14, Stojadinovic, 11, Komatina și Vukosavlejvic, fiecare cu câte 9 puncte, Diculescu, 3, și Baciu și Coconea, cu câte 2 puncte. Cei mai buni marcatori ai Piteștiului au fost Carson, cu 14 puncte, și Jeremic, cu 13.

SCM Timișoara joacă din nou vineri, de la ora 19, la Craiova. Meciul va conta pentru ultima etapă a Grupei Roșii.