Nu a mai fost loc de surprize. Informatica Timișoara a pierdut la Călărași, cu gol marcat de reșițeanul Budai

Informatica Timișoara, încă deținătoarea titlului de campioană, nu a mai făcut o surpriză în prima etapă din play-off, după ce a pierdut cu 3-1 pe terenul Dunării Călărași. După victoriile din ultimele runde ale sezonului regulat, cu echipe mai slab cotate, alb-violeții nu au răsturnat calculele hârtiei.

Proaspăt câștigătoare a Cupei României, Dunărea a marcat din minutul 10, prin PauloPinto. Diferența a crescut chiar înainte de pauză, când Galan Yanez a mărit avansul gazdelor. Imediat după reluarea jocului, Gelu Nițu a marcat pentru 3-0, dar imediat după, a marcat și reșițeanul Nicolae Budai. Informatica a încercat să joacă fără portar, dar nu a mai putut înscrie și rămâne cu 0 puncte în Grupa 1.

Următorul meci al Timișoarei va fi în 9 aprilie, acasă, cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, de la ora 18.