România, eliminată de la Euro

romania olanda la euro 2024

Tricolorii au pierdut 3-0 cu Olanda și au părăsit turneul în faza optimilor de finală.

Băieții lui Edi Iordănescu au început determinați meciul dominând confruntarea în primul sfert de oră și surprinzându-și adversarul prin curaj și atitudine. Apoi Olanda a reușit să echilibreze meciul deschizând scorul în minutul 20 prin Gakpo și reușind o posesie net superioară care i-a oferit astfel controlul asupra jocului. Abia pe finalul primei reprize România a dat semne de revenire, fără efecte pe tabelă dar cu speranțe pentru repriza a doua.

Au rămas însă doar speranțele pentru că dominarea Olandei a continuat și în partea a doua, pe care a reușit să o controleze de la un capăt la celălalt. Ocaziile la poarta lui Niță s-au materializat în golul al doilea, marcat în minutul 83 de Malen, cel care avea să înscrie și golul al treilea în prelungiri. Per ansamblu, a fost o partidă în care, deși nu a mai arătat ca-n vremurile bune, Olanda s-a dovedit net superioară României. Pentru noi, Olanda rămâne „Portocala mecanică” ce ne-a învins de atâtea ori în ultimii ani.

Băieții noștri au părăsit turneul după patru meciuri în care au obținut o victorie, un egal și două înfrângeri, au câștigat grupa, au marcat patru goluri și au primit șase. Au avut alături suporterii de pretutindeni, care au făcut o atmosferă fantastică în toate cele patru meciuri. La Reșița, suporterii i-au încurajat din centrul orașului, la meciul cu Belgia, respectiv din „peluza” Dacia, cinematograful transformat pentru 90 de minute într-un colț de Euro la meciul cu Olanda.

E frumos că am ajuns la Euro, e frumos că am trecut de grupe pentru a doua oară în istoria participărilor la turneul final. Poate fi un nou început în care România să lege din nou calificările la turnee finale, europene și mondiale. Hai România!

untitled design set 970x90 px 1000x100 edb