Ripensia lui Pelici, marea învingătoare a Săptămânii Patimilor! Timișorenii au triumfat pe terenul lui U Cluj, după o accidentare urâtă pentru Mansour

Ripensia Timișoara a cules laurii serii de vineri, după ce s-a impus cu 3-2 pe terenul lui U Cluj, după un meci demn de o Săptămâna Patimilor ortodoxe. Ardelenii au deschis scorul grație lui Gavra, însă Ripensia a preluat avantajul după o „dublă” a lui Andrei Dumiter. Hațiegan a egalat, dar golul succesului a fost marcat formidabil de Drăghici, de la 30 de metri, în minutul 98, în care s-a ajuns după ce Mansour a fost lovit la cap de Goga și a ajuns la spital.

Clujul a început meciul mai curajoasă. Janos a ratat șansa de a înscrie când Horațiu Moldovan era ieșit din poartă, iar primul gol s-a marcat în minutul 22. Cristian Gavra a pus latul la 4 metri, după o fază creată de Coman și Hațiegan. Poarta ripensistă a continuat să fie pusă sub asediu. Moldovan a respins un șut al lui Goga, iar Gabi Giurgiu a trimis puțin pe lângă vinclu. O gafă majoră a timișoreanului Taub a dus la marcarea primul gol al Ripensiei. Fundașul ardelenilor i-a pasat în spate lui Dur-Bozoancă, iar Dumiter a interceptat și l-a fentat pe portar pentru 1-1. Meciul a devenit foarte antrenant. Goga a trimis un șut peste poartă, iar Mansour a luftat după o fază la care tânărul junior Dumiter i-a dat mingea printre picioare experimentatului Sepsi. Popovici a trimis cu capul puțin pe lângă poartă, iar Dur-Bozoancă a intervenit la un șut al lui Mansour. U a mai avut o ocazie pe final doar datorită lui Dorin Goga.

După trecerea pe la vestiare, Clujul a făcut două schimbări, dar în zadar. Ripensia a pus presiune, cu un șut al lui Mansour pe lângă poartă, pentru ca apoi, în minutul 50 să vină și golul. Zaluschi a trimis pentru Dumiter, care a lobat peste Dur-Bozoancă. Lobonț și-a epuizat schimbările din minutul 54, iar peste un minut, echipa sa reușit să egaleze. Goga a tras tare, Hecsko i-a respins șutul, dar Hațiegan a fost pe fază și a înscris. Zaluschi a oferit și el ocazii importante pentru roș-galbeni. În minutul 67, jucătorul a fost faultat de Sepsi din postura de ultim apărător, iar Szabolcs Szekely l-a iertat pe fundașul stânga ardelean de eliminare. Partida a fost întreruptă timp de șase minute, după ce Goga l-a lovit accidental pe Mansour în ceafă. Senegalezul a ajuns la spital, dar și-a revenit. În prelungiri, Moldovan a scos de sub bară șutul lui Hațiegan, iar la ultima fază, Drăghici a marcat cu un lob de la 30 de metri, peste Dur-Bozoancă.

U Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, Andr. Cordoş, Sepsi, Taub (Nic. Pîrvulescu 46′) – Gab. Giurgiu – Greu (G. Florescu 54′), Goga, Haţiegan – Gavra, N. Janos (Berci 46′)

Ripensia: H. Moldovan – Ad. Popa, Apro, Hecsko, C. Toma – Stoi, Burdeţ – Al. Popovici (Tînc 90+7), Zaluschi (Oct. Drăghici 86), Dumiter – Mansour (Anghelina 82)

Ripensia va disputa următorul meci sâmbătă, de la ora 11, cu Aerostar Bacău.