Ripensia lui Pelici a triumfat la primul amical din Antalya. Adversari și arbitri din Coreea de Sud

Ripensia Timișoara e de luni în Antalya, unde stă în cantonament în stațiunea Lara. Miercuri, roș-galbenii au disputat primul meci de verificare din Turcia, câștigat la scorul de 0-1 cu Daejeon Citizen, formație din liga secundă din Coreea de Sud.

Meciul a fost condus la centru de o brigadă tot din Coreea de Sud, dar conform site-ului oficial al ripensiștilor, nu au fost probleme de arbitraj. Pentru Daejeon a jucat și Aurelian Chițu, jucător format la Viitorul. Timișorenii au marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 18. Autorul a fost Adrian Zaluschi, după un contraatac. În schimb, adversarul a avut posesia, dar a avut un singur șut pe poartă, parat de portarul Ștefan Dobre. Iată cele două formații utilizate de Alex Pelici:

Ripensia (prima repriză): Şt. Dobre – Ad. Popa, Hecsko, Apro, Ardelean – Burdeţ, Anghelina – Monea, Zaluschi, Cluci – Dumiter

Ripensia (a doua repriză): Moldovan – Străuţ, Tînc, Ţieranu, C. Toma – Dobie, Stoi – Chera, Istrătescu, Simian – Bădăuţă

Următorul amical al Ripensiei va fi vineri, cu formația de prima ligă din Bosnia-Herțegovina, Celik Zenica.