La un pas de luna cadourilor! Ce program a pregătit Primăria Reșița pentru decembrie?

Primăria Reșița a anunțat programul detaliat al zilelor din luna cadourilor. Startul evenimentelor se dă de Ziua Națională, iar Târgul de Crăciun se va închide cu petrecerea în aer liber din noaptea de Revelion.

Anul acesta, Târgul de Crăciun va fi amenajat în Parcul Tricolorului. Primăria Reșița a anunțat care va fi programul din acest an și cine va urca pe scenă pentru a aduce spiritul sărbătorilor în oraș. Bineînțeles, „invitații speciali” vor fi Moș Nicolae și Moș Crăciun.

DUMINICĂ, 1 DECEMBRIE

ora 12.00 – Ceremonie militară cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a României
Locaţie : Parcul Tricolorului
Parada militară – Bld. Republicii – Intim – Renk

ora 16.00 – Inaugurarea Târgului de Crăciun Parcul Tricolorului

Ansamblul folcloric „Bârzava” (coregrafi: Petrică Bagiu şi Caius Şandru, corepetitor: Adi Constantin, coordonator Maria Aghescu);
Suită de dansuri populare susţinută de membrii Centrului pentru Persoane Vârstnice Reşiţa;
Recital acordeon – Alex Ceocu;
Suită din Banat pusă în scenă de dansatorii Ansamblului folcloric „Bârzava”;
Aprinderea iluminatului festiv;
Suită de dans din Banatul de pustă, Ansamblul folcloric „Bârzava”;
Lorena Pela;
Nicolae Duț;
Suită de dans din Banatul de munte, Ansamblul folcloric „Bârzava”;
Camelia Bojin Ceocu;
Ghiţă Călțun Brancu.

VINERI, 6 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Program de colinde susţinut de Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă „Aurora”;
Program de colinde al elevilor Colegiului Naţional „Diaconovici Tietz”;
Program artistic al Liceului Teoretic „Traian Vuia”;
Colinde clasice româneşti şi internaţionale – Liceul Teologic Baptist;
Moș Nicolae.

SÂMBĂTĂ, 7 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Grup de colindători ai Şcolii Gimnaziale Nr.9;
Grup de colindători ai Şcolii Gimnaziale Nr.2;
„Colind pentru Isus” – Şcoala Gimnazială Nr. 8
Program artistic al elevilor de la Colegiul Naţional „Mircea Eliade”;
Colegiul Tehnic Reşiţa.

DUMINICĂ, 8 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Magnum Team Reșița – demonstraţie dans sportiv;
Palatul Copiilor Reșița – program colinde
Demonstraţie street dance – Atitude Dance Crew;
Şcoala Populară de Arte și Meserii „Ion Românu” Reșița – program artistic susţinut de Ansamblul folcloric „Reşiţeana”, coregrafi: Olimpia şi Niţu Moica, orchestra condusă de Lăzărică Cega şi soliştii: Consuela Grigoriu, Ana Cega, Maria Csigi, precum şi elevii secţiei de canto, muzică populară.

VINERI, 13 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Colegiul Naţional „Traian Lalescu”
Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca
„Armonii de Iarnă”, cântece de iarnă în interpretarea cursanţilor de canto, muzică uşoară, acompaniaţi de formaţia „Napoca”;
„Asta-i sara de Ajun…”, concert de colinde în interpretarea cursanţilor claselor de canto, muzică populară, acompaniaţi de Taraful „Vatră de Dor”.

SÂMBĂTĂ, 14 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Şcoala Populară de Arte Târgu-Jiu, program artistic susţinut de Ansamblul Folcloric „Maria Lătărețu”.

DUMINICĂ, 15 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Primăvara” – program colinde;
Şcoala Gimnazială Nr. 7 – concert colinde de Crăciun;
Şcoala de muzică „Visions of Dreams” – concert gospel ft. Dean Bowman;
Şcoala Populară de Arte și Meserii „Ion Românu” Reșița – Spectacol de colinde şi cântece de iarnă – participă cursanţii clasei de chitară şi percuţie „Panoramic”, „Strings”, „Adante” precum şi cursanţii secţiei externe de canto din Caransebeş, prof. Gabi Zaharia.

VINERI, 20 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Moș Crăciun – Căsuţa Moşului
Premierea câştigătorilor în cadrul concursului „ECO Christmas Tree”;
Spectacol de colinde susţinut de copiii Centrului de Zi „ABC”;
Clubul de Dans Sportiv Mystic Reșița – demonstraţie de dans sportiv;
Corul „Allegretto” al Liceului de Arte „Sabin Păuța”;
Program artistic pus în scenă de elevii Şcolii Gimnaziale „Mihai Peia”;
Program muzică religioasă – Corul Bisericii „Cezareea” .

SÂMBĂTĂ, 21 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

„Christmas party” powerd by Catena.

DUMINICĂ, 22 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

„Drumul Fecioarei Maria spre Betleem”. Pelerinaj condus de Fecioara Maria şi Sfântul Iosif, aceştia fiind urmaţi de un alai de personaje: magi, împăraţi, regi, regine, prinţese şi mari preoţi pe traseul Intim – Moto Velo – Victoria;
Moş Crăciun – Căsuţa moşului;
Centrul de Tineret Moniom – corul „Pui de cer” şi corul de femei „Laudae”;
Corul Catedralei Episcopale – concert colinde;
Protopopiatul Ortodox Român Reșița – Concert colinde.

23 şi 24 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Moş Crăciun – Căsuţa moşului;

VINERI, 27 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Program de muzică populară cu participarea soliştilor Adi Jurca, Titian Puichiță, Andreea Miroșu şi Sanela Miloș, acompaniaţi de orchestra condusă de Marian Miloș.

SÂMBĂTĂ, 28 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Concert folk cu Cristi Buică, Marius Iana Dobre, Marcel Colcer, Dorian Ianoș, Cristian Octavian Melcher.

DUMINICĂ, 29 DECEMBRIE

16.00 – 19.00

Concert Red Flame;
Spectacol de magie pentru copii cu Valentin.

MARŢI, 31 DECEMBRIE

22.00 – 01.00

Concert Phaser
Concert Cristi Iakab & The Road Band, partea I
Foc de artificii;
Concert Cristi Iakab & The Road Band, partea a II-a