Perioadă nefastă pentru Muncitorul Reșița

La nici 48 de ore de la meciul din Cupa României, de la Târgu Mureș, Muncitorul Reșița a disputat sâmbătă după-amiază un alt meci oficial, de această dată în campionat. În etapa a 20-a a Ligii I, reșițenii au fost învinși pe propriul teren de Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, cu 5-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, prin Attila Biro, apoi Barna Szecsi a majorat avantajul echipei sale, în minutul 16. La vestiare se intră cu scorul de 0-2, iar după pauză cei care au marcat au fost tot jucătorii din Odorheiu Secuiesc. În minutul 28, Daniel Raymond înscrie pentru 0-3, apoi Attila Biro modifică din nou tabela în minutul 32. Moment în care gazdele scot portarul și introduc un jucător suplimentar în câmp, rol asumat de Florin Bârcean. O tactică de care profită tot oaspeții, care înscriu și golul cinci, prin Barna Szecsi, în minutul 34. În același minut, la distanță de 29 de secunde, Laurențiu Breșneni a înscris golul de onoare al gazdelor și a stabilit scorul final, Muncitorul Reșița – FK Odorheiu Secuiesc 1-5 (0-2).

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157663159015153″]

„Noi am terminat în genunchi o săptămână grea. Am început-o bine, la Cluj-Napoca, apoi ne-am deplasat la Târgu Mureș în Cupa României și am încheiat-o prost, acasă. Având un lot restrâns, normal că băieții au acuzat oboseala, s-a văzut în jocul de astăzi. Noi am venit vineri dimineața, în jurul orei 2, astăzi am avut meci, cu un rezultat care nu ne bucură, prin prisma obiectivului nostru, intrarea în play-off. Șanse mai sunt. Ne așteaptă miercuri un meci foarte greu, pe care ar trebui să-l câștigăm cu orice preț”, a spus antrenorul echipei reșițene, Ion Roman.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157663144652334″]

Muncitorul Reșița: Copocean, Bârcean, Breșneni, Doană, Edgar Colar Alves, Sturzu, Mitru, Stoica, Neagu, Călin, Mihuțescu, Crina, Fedor. Antrenor: Ion Roman. Antrenor portari: Alin Găină. Medic: Ioan Șerbescu. Delegat: Antonie Burtea.

Pentru Muncitorul Reșița urmează tot un joc pe teren propriu, miercuri, 9 martie, de la ora 18, cu CSMS Iași, o restanță din etapa a 16-a.