Unitatea de învățământ din municipiul de pe Timiș și Sebeș va trece printr-un amplu proces de reabilitare, grație unei finanțări europene obținute de Primăria Caransebeș.
În ședința Consiliului Local de marți, 14 martie, aleșii caransebeșeni au aprobat documentația tehnico-economică, faza DALI (Documentație de Avizare a Lucrărilor de Intervenție n.r.) pentru investiția „Renovare energetică Colegiul Național «Traian Doda», corp B – Școala Generală nr. 8 din municipiul Caransebeș. Proiectul este finanțat în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul Renovării, ca urmare a demersurilor făcute de administrația locală de pe Timiș și Sebeș. Valoarea totală a finanțării este de 4.995.244,84 de lei.
Lucrările propuse prin proiect sunt: izolarea termică a pereților exteriori și a planșeului; înlocuirea ferestrelor și ușilor exterioare cu tâmplărie performantă energetic; montarea unui sistem de ventilare a aerului cu recuperare de căldură; montarea unui sistem de panouri fotovoltaice; montarea unui sistem de iluminat de tip LED.
FOTO: ARHIVĂ
Tânărul a dispărut în jurul orei 13:00 și a fost găsit de polițiști în jurul orei 22:00. Polițiștii reșițeni au fost sesizați astăzi că, în jurul orei 13:00, Vlad...
Plătește factura de salubritate la PayPoint, simplu și rapid!
Tel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2023 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281