Naționala lui Contra, fără emoții în Malta. Timișoreanul Benzar, „dispărut” dintre tricolori

Echipa națională de fotbal a României nu a avut emoții în meciul din Malta, pe care l-a câștigat cu 4-0, după un joc aproape fără istoric. De data aceasta, a jucat și timișoreanul Dorin Rotariu, după ce, la Oslo, și el, și Romario Benzar au fost rezerve.

De altfel, Benzar nu a mai fost în lot la acest meci. Cosmin Contra a explicat că a revenit în țară din cauza unor probleme personale. România a avut un meci ușor în prima repriză, când Pușcaș a înscris în minutele 7 și 29, iar Chipciu a marcat pentru 3-0 din minutul 34. În repriza a doua a intrat și Rotariu, din minutul 75, în locul lui Alex Maxim. Deși Chipiu fusese eliminat anterior, România a mai înscris în prelungiri, prin Dennis Man.

Acest succes face ca România să ajungă la 7 puncte în grupa de calificare pentru Euro 2020. Tricolorii sunt la egalitate de puncte cu Suedia, dar sub nordici, din cauza înfrângerii în meciul direct. În septembrie, urmează partida de acasă cu Spania.