Doru Coșei a dezvăluit că ADR Vest are bani puși deoparte pentru a restaura două clădiri emblematice din Băile Herculane!
Salvate recent din mâinile speculanților imobiliari printr-o sentință istorică a Curții de Apel Timișoara, Cazinoul și Băile Neptun vor scăpă și de paragină, acestea din urmă chiar de prăbușire, ca urmare a unor investiții din fonduri europene. Consilierul județean Doru Coșei susține că Sorin Maxim, directorul ADR Vest, va direcționa sume importante către stațiunea de pe Valea Cernei, aflată astăzi într-un moment zero, într-o nouă etapă după jaful la care a fost supusă mai bine de două decenii.
„În primul rând, administrația locală trebuie să ceară reîntregirea imobilelor. Printr-o hotărâre guvernamentală, terenul de sub Băile Neptun poate să revină UAT-ului Băile Herculane. Din câte știu eu, ADR Vest abia așteaptă să finanțeze aceste proiecte. Clădirile sunt monumente Clasa A, se primește o finanțare mult mai ușor decât în alte cazuri. O parte din cazinou, din câte știu eu, a fost renovată, sala de bal. Acolo se desfășoară deja activități. Fac concerte, se organizează baluri, se organizează tot felul de evenimente. Nu este renovată partea cu sala de joc.”, a spus Coșei la Interviurile Express.
Cele două imobile emblematice ale stațiunii ar trebui administrate total de Primăria Băile Herculane, crede alesul județean, primarul Orza urmând să găsească ușa deschisă la ADR Vest pentru obținerea finanțării necesare reabilitării.
„În câțiva ani, va arăta bine acest cazinou și putem să-l introducem în circuitul turistic național și chiar internațional, pentru că este un cazino istoric până la urmă!”, a adăugat Doru Coșei.