Lider autoritar în Superligă! Timișoara Saracens a obținut o nouă victorie

Rugbiștii de la Timișoara Saracens au mai bifat un succes cu punct bonus ofensiv, la scorul de 38-10 cu SCM Gloria Buzău, după un meci cu șase eseuri ale bănățenilor. După un start de campionat în care au dat piept cu echipele mai accesibile, timișorenii sunt lideri în Superligă, cu 15 puncte, la 5 puncte în fața locului doi.

Sarazinii au dat patru eseuri încă din prima repriză. Autorii au fost Stephen Shennan, Marius Simionescu, cu două încercări, și Moa Maliepo, iar trei încercări au fost transformate de Luke Samoa. Buzăul a reușit să puncteze doar dintr-o lovitură de pedeapsă. În repriza a doua, gazdele au mai dat eseuri prin Jack Umaga și Andrei Rădoi, iar Samoa a transformat unul dintre ele. Buzăul a dat un singur eseu, pe care l-a și transformat.

Săptămâna viitoare Timișoara are un meci cu miză mai mare: sâmbătă de la ora 17.00, pe terenul Științei Baia Mare.