Informatica a bifat o nouă înfrângere în play-off cu Dunărea Călărași. Campioana nu a putut juca în Timișoara, ci tocmai la Săcălaz!

Informatica Timișoara a pierdut cu 4-0 meciul cu Dunărea Călărași din play-off-ul Ligii I de futsal, partidă jucată tocmai la Săcălaz. Încă deținătoare a trofeului, formația alb-violetă nu a putut juca în Sala „Constantin Jude” din capitala Banatului, ci a fost nevoită să joace ultimul meci de pe teren propriu într-un sat de la marginea celui mai mare oraș din vestul țării.

Mai întâi, partida cu Dunărea Călărași a fost programată marți, de la ora 18, dar Dunărea a cerut ca meciul să se joace luni. În prima zi a săptămînii însă, Informatica nu a putut juca în Sala „Constantin Jude”, deoarece de la ora 18 avea antrenament echipa de baschet. Înaintea lor, aveau antrenament cei de la handbal, iar de la ora 20, sala este ocupată relativ inutil de grupul de prieteni cu care primarul Nicolae Robu joacă fotbal. Asta deși în Timișoara există multiple terenuri și baloane pentru meciuri de acest gen.

Chiar și la Săcălaz, Dunărea și-a respectat statutul clar de favorită. La pauză, călărășenii au condus deja cu 3-0. Scorul l-a deschis Marian Plugaru, iar apoi, diferența a majorat-o Cesar Ribeiro. Scorul pauzei l-a stabilit Robert Vârlan, după ce a marcat la o fază la care Roberto Voin a scăpat mingea. În repriza secundă, pentru Călărași a mai înscris și Yanez Galan. Cu această a treia înfrângere, Informatica rămâne cu 0 puncte în play-off și nu mai are șanse nici la finala mică.

Ultimul meci al sezonului pentru echipa din Timișoara va fi în jurul datei de 4 mai, pe terenul lui Imperial Wet Miercurea Ciuc.