Hurduzeu, după desemnarea lui Eugen Tomac ca premier: „PSD nu trebuie să acorde un cec în alb”

silviu hurduzeu

Președintele PSD Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, susține că social-democrații trebuie să poarte discuții cu premierul desemnat, Eugen Tomac, însă fără a repeta greșelile din trecut și fără a oferi susținere necondiționată viitorului Executiv. Liderul social-democrat critică și deciziile luate de Ilie Bolojan, care, în opinia sa, au afectat economia.

Nu sunt adeptul ideii că PSD trebuie să acorde un cec în alb. Am greșit foarte rău când l-am susținut pe Ilie Bolojan să fie și președinte interimar al României și ulterior prim-ministru. Important este să învățăm din aceste greși și să nu le repetăm. Mai ales că economiei îi va lua câțiva ani să-și revină după ce s-a întâmplat în ultimele 11 luni de guvernare marca «Ilie nu știe economie»”, susține șeful social-democraților cărășeni.

Cu toate acestea, liderul social-democrat consideră că situația actuală a României impune dialog și responsabilitate din partea tuturor actorilor politici.

Înțelegând însă că România are nevoie de Guvern pentru că trece prin multiple crize – socială, economică, politică, de valori și de securitate -, decent și firesc este să te pui la masă și să discuți. Să ascultăm ce vrea și ce propune premierul desemnat, pentru ca, apoi, să luăm o decizie”, susține Hurduzeu.

Pe de altă parte, șeful PSD Caraș-Severin, consideră că noul Guvern trebuie să pună accent pe relansarea economiei și pe corectarea măsurilor fiscale pe care le consideră greșite.

Austeritatea trebuie să se oprească. Românii nu trebuie să plătească prețul reechilibrării bugetare, mai ales când vedem că se găsesc bani pentru tot felul de năstrușnicii, dar s-a tăiat de la mame sau persoanele cu dizabilități. Proiectele de investiții ale administrațiilor locale trebuie să continue, infrastructura este esențială pentru calitatea vieții oamenilor. Totodată, accentul trebuie să cadă pe economie. Avem nevoie de măsuri de stimulare și repararea unor greșeli evidente pe partea de fiscalitate comise de Guvernul demis . Dacă aceste lucruri pot fi îndeplinite, repet, decent este să discutăm. Dar fără cec în alb”, a concluzionat Hurduzeu.

Reacția lui Hurduzeu vine după ce ieri, președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier. Decizia vine la o lună după demiterea Executivului condus de Ilie Bolojan. Eugen Tomac are la dispoziție 10 zile pentru a încerca să obțină votul de învestitură al Parlamentului.

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/