Guvernul Veștea, respins de Parlament. A obținut doar 189 de voturi

parlament vot vestea

Guvernul propus de Adrian Veștea a fost respins luni seara de Parlament. Cabinetul a obținut doar 189 de voturi „pentru”, cu 44 mai puține decât cele 233 necesare pentru învestire.

Potrivit rezultatelor oficiale prezentate în Parlament de Vasile Blaga, din numărul total de deputați și senatori, 464, au fost prezenți 287. Au fost exprimate 212 voturi, din care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”.

„Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorității deputaților și senatorilor, minim 233 de voturi pentru. Ca urmare a faptului că din totalului de 464 de deputați și senatori, 189 au votat pentru acordarea votului de încredere se constată că nu este întrunită majoritatea de voturi cerută de Constituție.”, a spus senatorul Vasile Blaga.

Adrian Veștea a părăsit Parlamentul singur, după ce a văzut rezultatul votului.

„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa.”, a declarat Adrian Veștea după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care l-a propus.

Premierul desemnat consideră că respingerea Cabinetului prelungește criza politică. „În perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români, iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție de stabilitate.”, a afirmat el.

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/