Gloria a pierdut două puncte

Penultima în clasamentul Ligii a III-a de fotbal, seria a V-a, gruparea din Govândari a făcut un meci foarte bun în această după-amiază, cu Jiul Petroşani, chiar dacă a jucat 70 de minute cu un om în minus după ce Beică a greşit copilăreşte şi a văzut roşu pentru un henţ din postura de ultim apărător. Elevii lui Dan Boltaşiu au impresionat nu numai prin determinare, ci şi printr-un joc consistent, în care au avut ocazii mai multe şi mai clare de gol, numai că au fost nevoiţi să se mulţumească cu doar un punct.

După eliminarea lui Beică, Boltaşiu l-a mutat pe experimentatul Lazarovici în centrul defensivei, astfel că, Gloria a slăbit doar pe faza ofensivă. Chiar şi aşa, în minutul 32, Gruiescu a făcut 1-0, rezultat care s-a menţinut până la pauză. Jiul a dat o replică foarte slabă în prima parte, dar la doar două minute de la reluarea jocului a reuşit să restabilească egalitatea prin Florentin Şerban. Până la final, minerii nu au mai contat în joc, în timp ce, Gloria a trecut de mai multe ori pe lângă golul victoriei.

E un rezultat bun. Eu le-am spus jucătorilor mei înainte de meci că, ţinând cont de starea terenului, aş fi bucuros şi cu un punct. Pe un asemenea teren, echipa mai tehnică este dezavantajată. Deşi am jucat în superioritate numerică încă din minutul 20, am scos in extremis un rezultat de egalitate. Sunt mulţumit de atitudinea jucătorilor mei şi vreau să felicit şi Gloria. Nu înţeleg de ce se află pe ultimele locuri”, Marin Tudorache, antrenor Jiul Petroşani

A fost o partidă foarte reuşită. Am dovedit că şi în zece putem juca foarte bine. Cred că putem obţine puncte şi în etapa următoare. Au fost multe decizii pripite ale arbitrilor, brigada de astăzi a lăsat mult de dorit”, Dan Boltaşiu, antrenor Gloria