FOTO. Ce surpriză și ce revenire! Ripensia a stricat parcursul perfect al „Bătrânei Doamne”

Ripensia Timișoara e clar echipa surprizelor în acest debut de sezon. Acum a venit rândul unui alt rezultat nescontat, de data aceasta o surpriză pozitivă, succesul cu 2-1 obținut cu UTA. Cu trei victorii și golaveraj de vis, arădenii nu au arătat deloc ca o formație de speriat, iar alt aspect important e că după mulți ani pe stadionul Electrica s-au adunat din nou 1.000 de oameni.

Prima repriză nu a fost deloc una pe măsură asistenței. În minutul 8, după o centrare a lui Zaluschi, perfectă, Staicu nu a fost capabil să împingă din câțiva metri mingea în poartă. UTA și-a arătat prima dată colții în minutul 20, când Diego Lorenzi a trimis în bară. Cu numărul 10 pe spate, Zaluschi a mai creat o fază periculoasă, dar Apro nu a găsit execuția tehnică necesară pentru gol. Până la urmă, oaspeții au marcat în prelungirile primului act, după o fază creată de timișoreanul David Miculescu. Acesta a trimis la Buhăcianu, care a centrat până la Ursu, iar atacantul nu a iertat cu șutul din 16 metri.

În repriza secundă, gazdele au solicitat penalti în minutul 54, când Popovici a căzut după un contact cu portarul Iacob, după ce a scăpat singur. Arbitrul a dictat însă simulare. UTA a avut o singură ocazie importantă, la o acțiune a lui Lorenzi, dar portarul Păduraru s-a interpus cu succes. Până la urmă, roș-galbenii au primit în minutul 64 un penalti, dar Toma a tras execrabil, iar Iacob a putut interveni fără probleme. Gazdele au preluat controlul jocului, dar au continuat să rateze prin Voinea și Zaluschi. În minutul 87, a venit egalarea după golul marcat cu capul de același Voinea, din centrarea lui Zaluschi. Victoria a venit în prelungiri, după ce și Fotescu a obținut un 11 metri, fructificat de cel mai bun jucător de pe teren, Zaluschi.

Ripensia Timișoara: Păduraru – C. Lungu, Apro (Stoi 72′), Hecsko, C. Toma – T. Călin, Tudorache – Al. Popovici (M. Fotescu 79′), Zaluschi, Chera – M. Staicu (Alb. Voinea 46′)

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu – Miculescu (Al. Ioniţă 90′), Hrezdac, Lorenzi, Oct. Ursu (Oroian 83′) – Cip. Rus (Bustea 74′), Buhăcianu

Pelici a negociat cu UTA în primăvară!

Pelici a fost întrebat după joc dacă în primăvară a negociat cu clubul arădean. Tehnicianul s-a limitat să zâmbească, tăcut, fără să explice cu mai multe detalii situația. Despre meci, a subliniat aportul vital al lui Zaluschi. „Vreau să-mi felicit băieţii pentru ceea ce au făcut astăzi, este o victorie meritată. Ştiam că avem un joc foarte dificil, în compania unei echipe UTA ce nu avea nevoie de nicio prezentare, ca şi club, ca şi echipă, staff şi suporteri. Chiar dacă am fost conduşi la pauză, poate nemeritat, după aspectul celei de-a doua reprize eu zic că am meritat aceste trei puncte. Am avut ocazii clare, am mai ratat şi un penalty, una peste alta e bine că s-a terminat cu bine. Îmi felicit absolut toţi jucătorii, inclusiv pe cei care au intrat după pauză. Fotescu şi Voinea chiar au venit cu realizări şi au contribuit la rezultatul final, dar şi Stoi a adus un plus în joc. Asta e linia pe care trebuie să mergem şi abordarea pe care trebuie să o avem. Nu suntem o echipă mare şi nu avem individualităţi importante, ci trebuie să ne sacrificăm pentru fiecare minge. În momentele grele poate ai şi puţină şansă, dar e valabil numai atunci când dai totul şi eşti corect cu fotbalul, cu tine şi cu colegii tăi. Nu în ultimul rând aş vrea să-l felicit pe Zaluschi, pentru că, din punctul meu de vedere, e un jucător care s-a transformat în acest debut de campionat şi este ceea ce trebuie, e unul dintre liderii acestei echipe. Bravo lui pentru tot ceea ce face. Suferim în continuare la finalizare, dar toţi cei care sunt în curtea noastră ne vor ajuta la un moment dat. Aşa cum portarii sau fundaşii greşesc, se întâmplă să greşească şi cu atacanţii, trebuie să le dăm încredere. Aşadar, se întâmplă să ratezi, mai ales că Florin Iacob este unul dintre cei mai buni portari ai ţării. Subscriu la ceea ce a spus Gyuszi Balint, chiar dacă el apără în Liga a 2-a. Păcat că nu are câţiva centimetri în plus, dar atunci, probabil, nu ar fi avut aceste reacţii. Prin tot ceea ce face el, cum îşi ţine linia defensivă din gură, dând indicaţii, demonstrează că este un portar de valoare. Nu vreau să fac referiri la echipa oaspete, dar – într-adevăr – repriza a doua a fost a noastră în totalitate. Probabil, UTA a aşteptat doar atacul rapid şi contraatacul, bazându-se pe calităţile lui Rus şi Buhăcianu. Dacă dăm timpul înapoi, vedem că şi la Ploieşti, dar şi la jocurile de acasă, cam astea au fost golurile, mingi pe spaţiile libere pentru atacanţii lor de viteză şi execuţie. A avut şi UTA ocazii în repriza a doua, cea a lui Lorenzi şi cele două tentative blocate la timp de Popovici şi Chera, era clar că la 0-2 era imposibil să mai revenim. Dar, la 0-1, nu am mai avut ce pierde, am atacat cu toate liniile şi ne-a ieşit. Repet, cine a venit de pe bancă a fost inspirat, am stat bine şi fizic, cred că suntem o echipă mică cu inimă mare”, a precizat Pelici.

Laszlo Balint a explicat că ripensiștii au jucat exact așa cum a anticipat, dar echipa nu s-a putut ține de planul tactic. „O victorie meritată a Ripensiei, îl felicit pe Alexandru Pelici pentru că a pregătit foarte bine jocul. Chiar şi aşa, spun cu toată responsabilitatea că ne-am bătut singuri, pentru că am fost surprinşi exact pe lucrurile pe care le-am discutat şi analizat săptămâna aceasta chiar pe imagini video. Ştiam că sunt periculoşi pe flanc şi pe intrările în spatele liniei noastre, cel puţin în repriza a doua ne-au pus mari probleme. Am reacţionat foarte prost pe aceste mingi în spatele nostru, am stat prea sus cu linia. Din păcate, e o lecţie dură pentru noi, pentru că au fost unii jucători care s-au îmbătat prea devreme cu precedentele succese. Revenim cu picioarele pe pământ şi abordăm săptămâna viitoare cu seriozitate, pentru că trebuie să reacţionăm. Avem marţi un meci de Cupă care nu vine bine pentru noi, iar în weekend o partidă foarte complicată cu Sportul Snagov. Aştept reacţii din partea băieţilor, pentru că am jucători cu experienţă, cu maturitate, şi trebuia să gestionăm puţin altfel repriza secundă. Este frustrant să pierzi în ultimele minute, mai ales după ce am trecut prin nişte momente dificile. Dureros este şi că am fost egalaţi dintr-o fază fixă, o lovitură liberă pe care ştiam că o vor bate pe bara a doua şi asta în condiţiile în care de două-trei săptămâni încoace am şi schimbat modalitatea în care ne apărăm la lovituri libere, cu marcaj om la om. Nu putem să îi dăm în cap lui Hrezdac, este o greşeală din care trebuie să înveţe şi el. Am jucat astăzi în condiţii foarte dificile, pe un teren nu foarte bun, căldură şi în faţa unei echipe adverse arţăgoase, care a ştiut foarte bine ce are de făcut şi a interpretat partitura tactică foarte bine. Am avut mai multe intenții de schimbare, chiar înaintea loviturii libere din care am primit golul de 1-1. Îl trimisesem pe Şeroni la încălzire pentru că am văzut că ei pun probleme pe mingile aduse din lateral în careu. Nu am mai apucat să îl introduc, l-am băgat pe Ioniţă pentru a forţa atacul, iar pe o minge lungă a ieşit acel penalty din care Ripensia a câştigat cele trei puncte. Nici la mijloc nu am funcţionat cum ar fi trebuit. Nu am reuşit să avem un atac poziţional foarte consistent, nu am ţinut de minge, a trebuit să alergăm mult pentru a acoperi spaţii. Aveam aşteptări puţin mai mari de la fundaşii centrali la unele dueluri. În fine, Stancu nu a fost la potenţial maxim, în ultimele 2-3 zile a avut nişte dureri pe ligamentul posterior al genunchiului stâng, dar nu am avut alte soluţii şi a trebuit să risc. În prima repriză au apărut probleme acolo, în a doua repriză la fel, în special la penalty-ul apărat de Iacob. Sunt multe lucruri de reglat într-un timp foarte scurt. Nu avem timp să ne lamentăm, trebuie să mergem mai departe şi să ne comportăm ca o echipă matură. Şi înfrângerile fac parte din viaţa unei echipe, este important să învăţăm din ele. Nu am nimic cu arbitrajul, nu din acest motiv am pierdut, dar mă aşteptam ca fazele similare să fie tratate cu aceeaşi unitate de măsură. Sunt faze care pot decide soarta unui joc. Ripensia a primit astăzi două penalty-uri, nu ştiu dacă au fost sau nu, dar şi noi am avut o fază clară de penalty la Buhăcianu când conduceam cu 1-0. La 2-0 probabil că se încheia altfel meciul”, a punctat antrenorul arădenilor.

Ripensia va juca miercuri la Voința Lupac, în Cupa României. În campionat, o așteaptă o deplasare la Dunărea Călărași.