Fortuna Becicherecu Mic, argint în campionat, argint în Cupei României!

Fortuna Becicherecu Mic nu a putut produce marea surpriză a sezonului și a cedat cu 0-5 în finala Cupei României la fotbal feminin, în fața celor de la Vasas Femina Odorhei.

Timișencele nu au prins deloc o zi bună în meciul jucat pe Stadionul Trans-Sil din Târgu Mureș. Echipa din Odorheiu Secuiesc a deschis scorul în minutul 23, prin Rita Mitri, iar diferența a crescut în minutul 27, datorită Carolinei Țabur. După 2-0 la pauză, scorul a căpătat proporții în repriza secundă. Țabur a marcat pentru 3-0 în minutul 50, iar Krisztina Beno a înscris și ea în minutul 56. Scorul final l-a stabilit tot moldoveanca Țabur, în minutul 60. La fel ca în campionat, Fortuna termină și în Cupă pe locul 2.

Fortuna Becicherecu Mic: Roșu, Hațegan, Bistrian, Codrescu, Heisu, Șuveț, Tomesc, Sucilă, Grigore, Lunca, Șodinca

Rezerve: Scurtu, Dobai, Voinea, Stoianov, Ienovan, Abrudan, Țîrlea

Vasas Femina Odorhei: Kajtar, Peter, Kis, Szasz, Mitul, Colesnicenco, Barabasi, Beno, Vlădulescu, Țabur, Mitri

Rezerve: Panova, Sandor, Krall, Dako, Balasz, David, Biro

Fortuna Becicherecu Mic mai are de jucat un singur meci în acest sezon. Luni, pe teren propriu, are programat ultimul meci din campionat, cu Olimpia Cluj.