Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Timiș anunță că au fost descoperite două noi focare de infecție. În total, sunt monitorizate 16.
Este vorba despre Creșa numărul 2 Cosânziana din Timișoara, unde au fost identificate trei cazuri de coronavirus. Pe listă a intrat și Centrul pentru Persoane cu Handicap din Ciacova, cu nouă pacienți COVID.
În ultimele 24 de ore, au fost finalizate 85 de anchete epidemiologice, iar alte 140 sunt în desfășurare.
Alte 14 focare se mai află sub supraveghere: Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică din Timișoara (8 cazuri), o firmă din Timișoara (34 de cazuri), Penitenciarul Timișoara (136 de cazuri), Universitatea de Vest (5 cazuri), Centrul Rezidențial pentru Persoane Vârstnice din Buziaș, cu 14 cazuri pozitive, Spitalul Județean de Urgență din Timișoara (19 cazuri), Spitalul de Psihiatrie Jebel (19 cazuri), SCM Timișoara (11 persoane), Centrul de Recuperare din Găvojdia (108 cazuri), Centru de Îngrijiri pentru Persoane Vârstnice din Bacova (9 cazuri), OncoHelp Timișoara (39 de cazuri), Club Sportiv Ghiroda (10 cazuri), Centrul de Plasament pentru Copiii cu Dizabilități Recaș (4 cazuri) și Centrul pentru Persoane Vârstnice din Bacova (18 cazuri).
În județul Timiș au fost depistate alte 225 de îmbolnăviri, iar totalul a ajuns la 7.826.
CITEȘTE ȘI: Peste 4.700 de cazuri și 104 decese, raportate la nivel național. Situația în Banat
Mai sunt 4 zile de șantier pe drumul național 68A, timp în care șoferii vor circula cu dificultate între Margina și Coșava. Potrivit DRDP Timișoara, pe acest sector se...
Urmărire prin Complexul Studențesc Timișoara, pentru 3 sticle de alcool
Tel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2023 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281