Oficiul Uniunii Europene pentru Proprietate Intelectuală a organizat recent festivitatea de înmânare a premiilor în cadrul Design Europa Awards 2025, care celebrează superlativele designului european.
Juriul a fost cucerit de bicicleta hibrid-electrică SYNTHESIS creată de tânărul timișorean, astfel obținând pentru proiectul său, Premiul Next Generation Design.

Privind fotografiile care au inundat mediul online, am remarcat una cu valoare de simbol: covorul roșu întins pentru participanții la evenimentul dedicat tinerelor talente sub 30 de ani, ce pune în evidență inovația și potențialul noii generații de designeri europeni. O primire frumoasă, meritorie pentru valoroșii creatori!

David Borovic primit pe covorul roșu
Designul sustenabil, funcțional și inovator ce îmbină durabilitatea, ergonomia și modularitatea sunt cele mai importante caracteristici care au fost apreciate de specialiști. De altfel, lucrarea de licență a tânărului designer a fost recompensată și anul trecut cu medalia de aur la Salonul internațional de invenții și inovații „Traian Vuia” Timișoara.

David Borovic și prototipul premiat
Despre onorantul premiu primit de această dată în Danemarca, la cea de-a șasea ediție a Premiilor Design Europa, despre diversitatea proiectelor de creație și inovație în care a fost implicat de-a lungul studenției și desigur, despre planuri de viitor, David Borovic ne-a vorbit cu bucurie și modestie.
Alegeri care definesc viitorul
„Desenul m-a atras dintotdeauna, am desenat și pictat de mic copil, așa ca hobby, nu ceva organizat. Cred că mi se trage din familie, fiindcă și una dintre bunici era înzestrată cu talent la desen și avea simț estetic. La început am urmat Liceul german „Nikolaus Lenau”, dar am revenit la Liceul de Arte Plastice din Timișoara, secția design de produs. La absolvire, nu eram hotărât să continui în acest domeniu, de aceea am încercat la arhitectură, dar am revenit la Facultatea de Arte și Design, specialitatea design de produs, domeniu în care m-am regăsit.
Încă din facultate, cu ajutorul unor profesori, am început să dezvolt foarte mult anumite abilități pe această parte a ramurii designului de produs. Această susținere mi-a oferit încrederea de a participa la competiții naționale și internaționale, experiențe care mi-au consolidat motivația și mi-au arătat că designul poate fi un drum profesional solid.”

Bicicleta poate fi folosită normal, hibrid sau complet electric, și poate atinge o viteză de 60-70 km/h, fiind pusă în mișcare de un sistem fără lanț. Unele componente și o parte a cadrului sunt imprimate 3D, ceea ce reduce greutatea, timpul și costurile de producție.
Bicicleta hibrid-electrică Synthesis, nu este un proiect singular, fiindcă tânărul designer a realizat mai multe proiecte complexe cu diferite funcțiuni. „Am lucrat la mai multe tipuri de hidrobiciclete, o cască de neuroscience-neurolink, design pentru tramvaie, în principiu am fost atras mai mult de mobilitate pentru oameni, pentru mediul înconjurător, ambarcațiuni de transport. Într-un cuvânt asta a fost ramura principală pe care eu m-am axat mai mult. Pe viteză, dinamică, partea vizuală, expresia pe care o simți, sentimentul pe care îl ai când vezi elementul în mișcare, cum se reflectă lumina…Cumva am încercat să creez conceptul și estetica vizuală a unui produs, care să fie și funcțional și industrial în același timp. Voi continua cercetarea, mai ales acum după feedback-ul pozitiv primit, dezvolt în continuare bicicleta în altfel, adică un prototip mult mai avansat decât cel actual.”
„Viitorul înseamnă dezvoltarea gamei Synthetis cu un al doilea prototip care să fie mult mai bine construit față de cel existent și după dezvoltarea celei de-a doua versiuni, să mai creez un vehicul ușor, tot în gama de bicicletă electrică. Momentan nu am mai multe amănunte fiindcă sunt într-o fază incipientă de dezvoltare și de creație, pot spune. Ideea este că va fi o gamă continuă. Cât privește bicicleta actuală îmi doresc să fie lansat pe piață un prototip funcțional de gamă, care ulterior să fie produs într-o serie limitată. Potrivită pentru cei care caută un aspect vizual mai nou care exprimă cumva diferența dintre a avea o bicicletă normală, de convenție, cu una care atrage priviri pe stradă. O diferențiază aerodinamica, accesoriile, partea electrică și sistemele pe care doresc să le introduc în versiunea finală.”

David Borovic la festivitatea de premiere
David Borovic continuă studiile la Facultatea de Arte și Design. Coordonatorul său de doctorat, prof.univ.dr. Iosif Mihailo a exprimat câteva gânduri referitoare la lucrarea premiată: „Bicicleta se remarcă prin felul în care sunt integrate tehnologiile emergente de proiectare și transpunere în material, fiind o expresie a posibilităților tehnologice și a schimbărilor ce apar în mobilitatea urbană. De asemenea, estetica produsului reflectă contemporaneitatea, sub toate aspectele ei. Pentru Universitatea de Vest din Timișoara este o performanță notabilă, alături de multe altele din celelalte domenii cuprinse. Ca director al Departamentului de Design și Arte Aplicate sunt mândru de reușita studentului nostru și de calitatea actului educațional din facultatea noastră.”
În ceea ce îl privește pe tânărul doctorand, profesorul apreciază mult două dintre calitățile sale: „Este ambițios și încrezător. Odată cu reușita la concursul European Next Generation Design Award 2025, aceste două calități sunt și mai evidente. Sper să își valorifice cât mai bine potențialul și să facem o teză de doctorat reușită, cu aplicabilitate în designul de mobilitate urbană.”
Sursa foto: arhiva personală
Hepatitele virale de tip B și C continuă să fie o provocare majoră pentru sănătatea publică, mai ales în județul Caraș-Severin, unde numărul cazurilor rămâne ridicat. În fața acestei...
Procedura de predare a activității de tratare a levigatului de la Depozitul de Deșeuri Nepericuloase Ghizela, organizată joi la solicitarea operatorului, nu a putut fi finalizată din cauza refuzului...
Alina Dragomir |
12 November 2025
Alina Dragomir |
04 December 2025
Localitatea Liebling rămâne fără apă potabilă. Aquatim lucrează!
Raluca Pantea |
04 December 2025
RETIM vs CJ Timiș. Scandal pentru echipamentele de la Ghizela
Roxana Bălan |
04 December 2025
Măureni, singura comună cu creșă! Este cea mai mare și mai frumoasă din Caraș-Severin!
Informaţiile publicate de expressdebanat.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Vezi termeni și condițiiTel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2025 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281

