Diana Mudrag și Marius Cocioran, sportivii anului 2015 în Caraș-Severin!

Mult așteptata ierarhie a celor mai buni sportivi cărășeni ai anului 2015 a fost dată astăzi publicității de către reprezentanții Direcției Județene pentru Sport și Tineret Caraș-Severin. În urma unei analize atente, pe primul loc în acest clasament au fost nominalizați luptătoarea Diana Mudrag și mărșăluitorul Marius Cocioran.

Luptătoarea Diana Mudrag, de la Clubul Sportiv Municipal Reșița, căsătorită cu luptătorul Andrei Franț, este campioană mondială la lupte pe plajă (categoria +70 kg) și campioană națională de senioare (categoria 75 kg). Mărșăluitorul Marius Iulian Cocioran, legitimat la CSM-CS Universitatea Reșița, este deocamdată singurul sportiv cărășean care reprezintă un club din acest județ, calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
Octavian Măzăran (atletism) și Adrian Dacica (lupte) au fost desemnați antrenorii anului 2015 în Caraș-Severin.

Iată clasamentele complete:

TOP SPORTIVI

1. Marius Cocioran (CSM-CSU Reșița), atletism

*Calificare la JO de la Rio, record național la 50 km marș și locul I la Campionatul Național de 20 km marș.

Diana Mudrag (CSM Reșița), lupte

*Locul I la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă

2. Andrei Franț (CSM Reșița), lupte

3. Vlad Caraș (CSM Reșița), lupte

4. Florin Alin Știrbu (CSU Reșița), atletism

5. Loredana Cimpoieru (CSS Caransebeș), atletism

6. Ionuț Betej (CSU Reșița), atletism

7. Alexandru Bibiricea (CSM Reșița), box

Liliana Danci (CSM Reșița), atletism

Valentin Popescu (CSM Reșița), lupte

Dumitru Chiru (CSM Reșița), lupte

8. Daniel Anca (CSM Reșița), box

Constantin Dănilă (CSS Reșița), lupte

9. Robert Lațcu (CSM-CSU Reșița), atletism

Andreea Augustinov (CSS Reșița), înot

10. Marian Ruță (CSM Reșița), box

Alexandra Aichimoaei (CSU Reșița), atletism

TOP ANTRENORI

1. Octavian Măzăran (CSM-Universitatea Reșița), atletism și Adrian Dacica (CSM-CSS Reșița), lupte

2. Cristian Dragomir (CSS Caransebeș-CSM Reșița), atletism

3. Gheorghe Radu (CSM Reșița), box

TOP SPORTURI NEOLIMPICE

Ștefan Szabo (CSM Reșița), radioamatorism

TOP ECHIPE SPORTURI INDIVIDUALE

Echipa CSM Univ. Reșița 20 și 50 km marș (Marius Cocioran, Narcis Mihăilă, Florin Alin Știrbu, Doru Ursu și Atila Balog)

TOP ECHIPE SPORTIVE

1. Echipa CSU Reșița volei de plajă (Lucian Bădiceanu, Marius Roșu, antrenor Dan Jitaru)

2. CSU Reșița handbal feminin (medalie de bronz la Junioare I, vicecampioană națională la CN Universitar)

3. HC Adrian Petrea Reșița (handbal masculin), Volei Club Caransebeș (volei masculin), Muncitorul Reșița (futsal).

Premiul Speranță Olimpică

1. Nicolae Balaci – atletism – Liceul Teoretic Traian Vuia-CSU Reșița

2. Daniela Bereanu – tenis de câmp – CSM Reșița

3. Eliana Anason – atletism – Lic. T. Traian Vuia-CSU Reșița

4. Bianca Popescu – atletism – Lic. T. Traian Vuia-CSU Reșița