CSM Lugoj rămâne fără set câștigat în play-off. Voleibalistele bănățene fac o pauză de o săptămână

CSM Lugoj a cedat și în al treilea joc din play-off-ul Diviziei A1 de volei feminin, după înfrângerea cu 3-0 pe terenul Științei Bacău. Până în prezent, singura echipă din Banat rămasă în prima ligă de volei feminin nu a câștigat niciun set în play-off.

Stiința a început bine meciul și s-a impus în primul set cu 25-12. Lugojul a echilibrat lucrurile în setul doi, dar au cedat cu 25-22. În setul trei, Bacăul nu a mai dat șanse lugojencelor și s-a impus cu 25-13 pentru un meci terminat după 69 de minute efective în care s-a jucat mingea. Cele mai multe puncte pentru CSM Lugoj le-a dat Nina Koci, 14. Pentru Știința, Cazacu a fost cea mai bună realizatoare, cu 16 puncte. În campionat, Lugojul rămâne cu 15 puncte, fără să adune ceva în play-off.

Bănățencele ar fi trebuit să joace la mijlocul săptămânii viitoare pe terenul lui Dinamo. Formația din București a cerut amânarea partidei, deoarece au cinci jucătoare la naționala de junioare, dar și pentru că încearcă să o aducă la meciul cu CSM-ul pe veterana Alida Cioroianu. Locul 5 e miza, deoarece duce în Cupa Challenge. Cel mai probabil, jocul se va disputa în 26 aprilie. Următorul meci al Lugojului va fi luni, 15 aprilie, acasă cu Blajul, întrucât în weekend Sala „I.K. Ghermănescu” e ocupată.

Sursă foto: facebook.com/CSM-Lugoj-volei