În timp ce Guvernul caută soluții pentru reducerea personalului din administrația publică locală, primarul comunei Măureni consideră că evaluările ar trebui făcute local, acolo unde se cunosc cu adevărat nevoile comunităților.
Reforma administrației publice locale a fost amânată, după ce propunerile privind tăierea cu 20, 25 sau chiar 45% a posturilor din primării și consilii județene au adus tensiuni în coaliția de guvernare. Astfel, proiectul a fost pus pe pauză, până când coaliția va ajunge la un numitor comun. Între timp, în teritoriu, primarii așteaptă o decizie finală de la București.
La Măureni, de exemplu, primarul Brian Filimon afirmă că nu se pune problema unor tăieri de posturi, în lipsa unei organigrame complete. Totuși, edilul recunoaște că, dacă măsurile vor deveni obligatorii, va trebui să se conformeze.
„Nu avem organigrama plină, iar angajații pe care îi avem fac mai multe lucruri în paralel. Eu nu am om la achiziții publice, serviciul este externalizat, nici la juridic nu am. Am un singur consilier personal. Am fost econom cu resursele și am ținut o echipă mică, dar eficientă. Dacă vine o decizie de la Guvern, sigur că ne vom conforma, dar ar fi bine să fie bazată pe realitate, nu pe estimări generale”, a spus primarul pentru expressdebanat.ro
Brian Filimon este de părere că reforma nu poate fi aplicată uniform, fără să se țină cont de specificul fiecărei comunități:
„Sunt de acord că e nevoie de reformă, dar una care să țină cont de situația din teren. Nu putem compara o comună activă, cum e Măureni, cu localități depopulate. La noi, mulți tineri s-au reîntors acasă din străinătate, se construiește, suntem în plină dezvoltare, avem și am avut proiecte care au crescut cu adevărat calitatea vieții în comunitate. Tocmai de aceea avem nevoie de oameni în primărie, pentru că volumul de muncă este mare, iar eu tot ce am construit, am făcut în echipă”.
În același timp, edilul susține că evaluările reale ar trebui făcute local, cu implicarea autorităților județene, nu din birouri, din București.
„O comisie la nivelul județului, poate la nivel de prefecturi, ar putea stabili dacă o primărie are prea mulți sau prea puțini angajați. Altfel, de la București e greu să faci o analiză pertinentă, și riscăm să tăiem acolo unde nu e cazul și să blocăm administrații care chiar fac treabă bună și sunt în plină dezvoltare”, consideră edilul.