Bilanț pozitiv până acum pentru „leii” din Banat după primele trei amicale

Baschetbaliștii de la SCM Timișoara se pregătesc de zor pentru startul de sezon, programat aproape de mijlocul lunii octombrie. Din primele trei jocuri de verificare bănățenii le-au câștigat pe primele două și au cedat apoi în testul cu cel mai dificil adversar.

La scurt timp de la revenirea din cantonament, SCM Timișoara a jucat acasă cu sârbii de la KK Vrsac. Gazdele au triumfat cu scorul de 70-63. Cel mai bun marcator a fost conducătorul de joc Troy Franklin, care a înscris 16 puncte. Ceilalți marcatori au fost: Nikola Pesakovic, 12 puncte, Amaury Gorgemans, 10 puncte, Sherwood Brown, 8 puncte, Adam Mirkovic și Bogdan Popa, câte 7 puncte fiecare, Milos Komatina și Abu Teir, câte 3 puncte fiecare, Mirel Dragoste și Laszlo Lazar, 2 puncte fiecare.

Ulterior, săptămâna trecut, timișorenii au participat la Memorialul Horvath Atilla, organizat în Ungaria. În prima zi, bănățenii au câștigat clar cu Vienna Timberwolves, la scorul de 85-48. Scorul pe sferturi a fost 24-10, 20-18, 23-6, 18-14. Au marcat pentru SCM Timișoara: Lazar, 13 puncte, Dragoste, 12 puncte, Pesakovic 11 puncte, Popa, 11 puncte, Mirkovic, 9 puncte, Komatina, 9 puncte, Abu Teir 6 puncte, Brown 5 puncte, Coconea 4 puncte, Penciu 4 puncte, Franklin 1 punct.

Vineri, bănățenii au jucat finala turneului, cu Falco Szombathely. Maghiarii au câștigat la scorul de 89-52, după următorul scor pe sferturi: 21-15, 22-10, 22-15, 24-12. Marcatorii Timișoarei: Gorgemans, 14 puncte, Pesakovic 9 puncte, Lazar, 6 puncte, Komatina 6 puncte, Mirkovic 4 puncte, Brown 4 puncte,  Franklin, 4 puncte, Dragoste, 3 puncte, Abu Teir 2 puncte.

Vineri și sâmbătă baschetbaliștii vor putea fi văzuți la lucru acasă, cu ocazia turneului amical Cupa Timișoara.