Atletismul reșițean se pregătește pentru un nou asalt. După sezonul de iarnă vin noi provocări

Antrenorii de atletism din Reșița și-au unit forțele pentru a reprezenta cât mai bine municipiul de pe Bârzava în competițiile naționale. La finalul sezonului de iarnă, atletismul reșițean are în palmares nouă medalii, un rezultat foarte bun, după cum apreciază profesorul Irinel Dumitru.

Două dintre medalii au fost adjudecate de Dariana Grigoroiu, de la Clubul Sportiv Școlar Reșița, sportiva antrenată de prof. Ștefan Nagy intrând în posesia aurului la 60 m garduri și a argintului la 60 m plat, ambele la categoria de vârstă Copii I. „Am progresat cu aproape trei sutimi față de anul trecut”, a spus Dariana Grigoriu.

La Copii II, Cristina Bulea, de la Liceul Teoretic „Traian Vuia” Reșița (antrenor prof. Claudiu Lupitu), a obținut medalia de argint în proba de 50 m garduri. „Sportiva care m-a învins a alergat cu două sutimi mai repede decât mine. Sper ca data viitoare să obțin eu locul I”, ne-a spus micuța Cristina Bulea. La Copii III, o medalie de bronz a câștigat Roberta Cojocaru, de asemenea de la Liceul Teoretic „Traian Vuia” Reșița, antrenată tot de prof. Claudiu Lupitu.

La Juniori III, Larisa Ciuta, de la CSU Reșița (antrenor prof. Mihai Dumitru) a obținut medalia de argint la aruncarea suliței, la Campionatul Național de Aruncări Lungi de la Onești.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157667389367795″]

În sală, au luat medalii la Juniori III Andreea Ferenț (CSS Reșița, antrenor prof. Octavian Bârsanu) – bronz la săritura în lungime, și Alexandra Boca (Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița, antrenor prof. Irinel Dumitru) – bronz la 60 m plat. „În prima parte a anului a fost bine, dar se putea și mai bine. Am obținut locul al treilea la lungime, cu o săritură destul de bună, 5,01 m. Am pierdut medalia de la 60 m plat la două sutimi. Acum aștept Campionatul Național de Juniori III de la Pitești și de la Cluj, unde sper să obțin un rezultat mai bun și un loc mai bun, la 200 m și la lungime”, ne-a declarat Andreea Ferenț.

„Am obținut un loc III la 60 m, la Campionatul Național de sală de la Bacău. Dar sper ca în vară să obțin un rezultat mult mai bun și dacă se poate și în proba de 100 m garduri”, a spus și Alexandra Boca.

La Campionatul Național de Aruncări Lungi pentru Juniori II, competiție desfășurată la Arad, Bianca Popescu („Traian Vuia” Reșița) a obținut medalia de bronz la aruncarea suliței. „Sunt în primul an la Junioare II și am reușit un rezultat de 37,14 metri, ceea ce mi-a adus medalia de bronz. Se putea mai bine. Recordul meu personal este de 40 metri și sper să-mi îmbunătățesc aruncările”, ne-a spus atleta Bianca Popescu.
De asemenea, la Campionatul Național de sală pentru Juniori II de la București, în proba de aruncarea greutății, Denisa Iedlicska, de la CSS Reșița, sportivă antrenată de prof. Octavian Bârsanu, a obținut medalia de bronz.