ASU Politehnica a pierdut și cu Sportul Snagov. Ce spune Laszlo Balint despre posibila mutare a echipei la Reșița

ASU Politehnica a bifat a treia înfrângere consecutivă, 1-2 cu Sportul Snagov. Alb-violeții au jucat bine doar în primul sfert de oră, când au și marcat prin Dănuț Bilia. Ulterior, marcatorul și-a dat autogol, la o reluare a lui Hlistei, iar Huiban și-a adus echipa în avantaj. Al treilea meci pierdut, cu sub 500 de spectatori pe „Dan Păltinișanu”.

Partida a început perfect pentru timișoreni. Lică l-a faultat pe Plămadă chiar în fața careului, și s-a ales doar cu cartonaș galben, deoarece mai era în „linie” cu alt apărător. Bilia a executat perfect, în plasa porții, pentru 1-0 în minutul 10. Diferența putea crește, dar Plămadă a tras pe lângă poartă după ce a scăpat singur spre buturi. Ulterior, Snagovul a început să controleze jocul autoritar. În minutul 15, Huiban a centrat de pe dreapta pentru Hlistei, care a trimis cu capul spre poartă, iar Bilia a trimis-o în propria plasă. Sportul a ratat două ocazii mari, la un șut al lui Hlistei care s-a dus puțin pe lângă poartă, și o altă reluarea imprecisă a lui Borțoneanu. În minutul 29, Hlistei i-a așezat mingea lui Huiban, care a a tras pe lângă Bilia până în plasa porții. Până la pauză, Bozian a irosit o ocazie pentru gazde, iar Florin Ilie a irosit o altă șansă pentru oaspeți,

La pauză, Cosmin Petruescu a schimbat și portarul. După destul de multe gafe comise de Murariu, galeria l-a aplaudat pe Dalin Munteanu la fiecare intervenție. Portarul de rezervă a respins o lovitură liberă bătută de Vlădoiu direct pe poartă, după care Borțoneanu a trimis un alt balon pe lângă buturi. Politehnica a avut o ocazie bună în minutul 61, când Velici a trimis pe poartă din lovitură liberă, dar portarul Florin Iacob a respins. Ulterior, Marvin Schieb a reluat și el pe lângă poartă un balon venit de la Plămadă. Din minutul 74, gazdele au epuizat schimbările, dar degeaba. Cu toate că Hlistei a fost aproape de un autogol, Snagovul a scăpat cu fața curată și a putut face prima schimbare abia în minutul 80. În zadar au încercat poliștii să mai egaleze pe final, când au bifat al treilea meci pierdut, după cele cu UTA și Clinceni.

ASU Politehnica Timisoara: Murariu (min 46 Munteanu) – Bilia, Mera, Coadă, Dr. Cojocaru – Lazea, Vidrăsan (min 46 Velici), Poparadu – Schieb, Bozian (min 74 C. Popescu), I. Plămadă

Sportul Snagov: Fl. Iacob – Şt. Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Oanea (min 80 Gîț)- Val. Bărbulescu, Bg. Stancu – Al. Ioniţă (min 85 Buia), Borţoneanu, Hlistei (min 91 L. Ion) – Huiban

Cosmin Petruescu a spus că unii jucători au lipsit și din motive medicale. „O seară nu tocmai bună pentru noi. Am început foarte bine jocul, după care am făcut două greșeli inexplicabile de poziționare și am dat ocazia adversarului să aibă două cornere. Știam că sunt redutabili la astfel de faze, am repetat fazele în această săptămână. Dar plusul de talie și de experiență și-a spus cuvântul, au câștigat și etapa trecută, și pe acest teren cu ACS Poli, tot din două cornere. Felicit echipa adversă, trebui să recunoaștem că Sportul Snagov a fost mai bună decât noi. Am avut probleme de efectiv din cauza unor motive medicale și suspendări, dar sigur, asta nu este o scuză. Avem însă un lot echilibrat numeric și valoric. Nu a fost să fie în această seară. Sperăm să ne revanșăm etapa viitoare, pentru că altfel se îngroașă gluma și se apropie de noi echipele din spatele clasamentului, chiar dacă până la linia de retrogradare mai sunt 6 puncte. Murariu a avut o problemă medicală. Trebuie să recunoaștem că nu a prins o zi tocmai fericită, nu am apucat să văd golurile, dar cu siguranță nu este el singurul vinovat”, a spus antrenorul gazdelor.

Balint nu a vrut să vorbească despre o posibilă mutare a echipei la Reșița sau Timișoara

În ultime vreme au circulat zvonuri că, din sezonul viitor, Cătălin Rufă va muta echipa de la Snagov. O posibilă destinație ar fi Reșița, dar unele discuții s-ar fi purtat și cu primarul Timișoarei. Antrenorul Laszlo Balint nu a vrut să comenteze zvonistica. „Cred că este o victorie meritată una peste alta, chiar dacă știam că vom juca cu un adversar dificil, care a avut momente în care a pus presiune pe noi, dar am gestionat-o bine. Cred că puteam închide jocul mai devreme, dar a venit acel gol după o greșeală de poziționare. Dar echipa a reacționat bine, am întors rezultatul și am mai avut două ocazii mari în prima repriză, prin Hlistei și Florin Ilie. Sunt 3 puncte foarte importante, țin să-mi felicit băieții, pentru că muncesc zi de zi și asta se vede în teren. Sunt bucuros și dintr-un alt punct de vedere, am câștigat după o lungă perioadă în deplasare, nu o mai făcusem din 29 septembrie, de la Clinceni. Veneam după două înfrângeri în deplasare, ultima dureroasă, cu Chindia. Am vorbit cu băieții, am reacționat foarte bine, am fost determinați și am luat cele 3 puncte. Deja este o caracteristică a noastră, a spiritului nostru din vestiar, băieții sunt focusați pe performanța sportivă și asta înseamnă să încercăm să scoatem maximul”, a punctat tehnicianul oaspeților.

Runda viitoare, ASU Politehnica se va deplasa la Balotești.

Sursă foto: Emanuel Titus Iliesi