Alin Nica preia conducerea CJ Timiș. Liberalii vor conduce cele mai multe primării din județ

Rezultatele parțiale oficiale îl indică pe Alin Nica învingător în cursa pentru președinția CJ Timiș, cu peste 38% din voturi. Liberalii vor avea cel mai mare număr de consilieri județeni în următorul mandat și vor conduce cele mai multe primării din județ. 
La Consiliul Județean Timiș, PNL obține 33,34% din voturi, urmat de USR PLUS cu 20,23%, PSD – 14,05%, Pro România – 7%, ALDE – 3,82%, PMP – 3,44%, UDMR – 3,42%, Cristian Brâncovan – 1,94%, PV – 1,54%, PER – 1,47%, Alianța pentru Unirea Românilor – 1,01%, PRM – 0,93%, Partidul RE: Start – 0,78%, Partidul Republican – 0,71%, PNȚCD – 0,32%, Partidul BUN: 0,13%.
Situația votului în localitățile din Timiș 
Liberalii vor conduce, în următorii patru ani, 46 de primării din Timiș, în Timp ce PSD – 39. PMP câștigă 5 primării, iar USR PLUS – 4 primării, Pro România și Partidul Republican – câte două primării, iar UDMR – o primărie.

La Orțișoara, candidatul PSD – Aleodor Sobolu – și cel al PMP – Lucian Ivănescu – au obținut același scor. Acolo vor fi din nou organizate alegeri.

Primării câștigate de PNL: 
Lugoj – Claudiu Buciu
Buziaș – Sorin Munteanu
Ciacova – Petru Filip
Făget – Marcel Avram
Gătaia – Raul Cozarov
Jimbolia – Darius Postelnicu
Sânnicolau Mare – Dănuț Groza
Banloc – Lucian Trifonescu
Belinţ – Laurenţiu Târziu
Bethausen – Ioan Lihoni
Biled – Ovidiu Oprişa
Brestovăţ – Eugen Dobra
Checea – Daniel Florea
Dudeştii Noi – Ioan Goşa
Dudeştii Vechi – Bono Cucalan
Fibiş – Dorel Carcea
Găvojdia – Dănuţ Stoica
Ghilad – Cornel Guran
Ghiroda – Ionuţ Stănuşoiu
Ghizela – Mircea Mirean
Gottlob – Gheorghe Nastor
Jamu Mare – Petre Gagea Neaga
Jebel – Dan Vatris
Lenauheim – Ilie Suciu
Liebling – Ioan Munteanu
Livezile – Ştefan Varga
Lovrin – Marius Vasile Graur
Maşloc – Ionel Lupu
Moraviţa – Bogdan Brazdău
Moşniţa Nouă – Florin Bucur
Pădureni – Dorin Ignuţa
Parţa – Daniel Drăgan
Pietroasa – Virgiliu Ciocea
Pişchia – Ioan Sas
Sacoşu Turcesc – Gabriel Koller
Sânandrei – Claudiu Coman
Şandra – Savu Luchian
Satchinez – Florin Cheaua
Secaş – Simion Pop
Ştiuca – Vasile Bejera
Teremia Mare – Cornel Gui
Tomeşti – Costel Medelean
Topolovăţu Mare – Ovidiu Dota
Tormac – Marius Lazăr
Valcani – Dragoş Buicu
Primării câștigate de PSD:
Recaș – Pavel Teodor
Balinț – Dănuț Crașovan
Bara – Ion Lăzărescu
Bârna – Dumitru Pecora
Beba Veche – Ioan Bohâncanu
Becicherecu Mic – Raimond Rusu
Birda – Gheorghe Marius Stoian
Bogda – Iasmin Iovănuţ
Boldur – Constantin Stoi
Cărpiniş – Dumitru Marcel Popa
Chevereşu Mare – Marcel Muia
Comloşu Mare – Ovidiu Ştefănescu
Coşteiu – Petru Carebia
Criciova – Romică Catană
Denta – Petru Tapanov
Fârdea – Violeta Murari
Giera – Radu Ionel Vicol
Giroc – Iosif Ionel Toma
Giulvăz – Florentin Critet
Iecea Mare – Liviu Tomulea
Mănăştiur – Ionel Curuţi
Margina – Ionel Costa
Nădrag – Liviu Munteanu
Niţchidorf – Dănuţ Drăghici
Ohaba Lunga – Gigi Murărescu
Peciu Nou – Gabriel Drăgan
Periam – Cornel Dumitraş
Pesac – Cornel Toma
Tomnatic – Vasiu Stoian
Racoviţa – Nicolae Negru
Remetea Mare – Ilie Golubov
Şag – Flavius Roşu
Sânmihaiu Roman – Viorel Mărcuţi
Sânpetru Mare – Viorel Popovici
Saravale – Sava Stoian
Traian Vuia – Vasile Petruescu
Victor Vlad Delamarina – Ioan Cardaş
Voiteg – Tudor Nicolae Marinescu
Primării câștigate de PMP
Bucovăț – Gheorghe Pop
Darova – Viorel Cherciu
Giarmata – Claudiu Mihălceanu
Săcălaz – Nicu Viorel
Uivar – Bogdan Săvulescu

Primării câștigate de USR PLUS: 

Timișoara – Dominic Fritz
Cenad – Andrei Tiţa
Dumbrăvița – Horia Bugarin
Foeni – Saveta Moldovan