Adrian Petrea e decis: „Câștigăm la Reșița și mai mergem o dată la București!”

HC Adrian Petrea Reșița a cedat la mare luptă în această seară, în fața echipei CSM București, cu 29-30, în primul meci din faza I a play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin.

CSM București conduce cu 1-0 la general, iar elevii lui Adrian Petrea sunt obligați să câștige vinerea viitoare, la Reșița, pentru a duce disputa către meciul decisiv. Chiar dacă au avut în față noua câștigătoare a Cupei României, handbaliștii reșițeni nu s-au descurajat, ci au dat o replică foarte bună (încă) vicecampionilor României, în partida disputată în sala Rapid. Antrenorul Adrian Petrea a analizat meciul pentru Express de Banat: „Ca și în celelalte meciuri împotriva CSM-ului, a fost un meci bun prestat de noi. Victoria gazdelor a fost adusă de jucătorii cu experiență ai CSM-ului. Au știut să gestioneze unele faze de atac mai bine decât noi. În rest, noi, cu lotul pe care îl avem, le-am pus foarte mari probleme și asta mă bucură cel mai mult, pentru că la toate meciurile jucătorii mei au dat dovadă de caracter și s-au mobilizat pentru a câștiga meciul. Nu a contat că jucătorii adverși sunt mai experimentați, nu a contat că clubul împotriva căruia jucăm este un club cu tradiție. Pentru ei a fost un meci normal și s-au mobilizat foarte bine.”

Adrian Petrea a spus și care au fost greșelile făcute de elevii săi: „Începutul reprizei secunde a fost un pic catastrofal pentru noi. Ne-am grăbit să dăm gol și de la un gol pentru CSM la pauză s-au dus ei foarte repede la cinci goluri diferență. Și a trebuit să muncim, să revenim din nou în joc și să aducem scorul cât mai aproape. Dacă gestionam mai bine începutul reprizei a doua, eu zic că altfel era situația astăzi. Linia noastră de nouă metri a suferit astăzi la nivel de finalizare. Au fost momente din meci când jucătorii de la nouă metri au luat decizii pripite, ne-am grăbit cu aruncările și a fost ușor pentru portarii CSM-ului să apere. Dar sper ca meciul de vinerea viitoare să fie cu totul altfel. Să-l câștigăm și să mai facem o deplasare la București, pentru meciul decisiv.”

În primul meci din play-off cu CSM București, responsabilul Reșiței la aruncările de la 7 metri a fost tânărul Robert Rugaci. Pentru el nu a contat că s-a aflat față în față cu Iancu sau cu Blazevic, i-a învins pe amândoi, cu mult curaj. „Mă bucur foarte mult pentru el, pentru că chiar am avut o discuție cu Robert Rugaci după acest meci. A contat foarte mult că nu a avut emoții, în fața unor portari care evoluează la o echipă câștigătoare de Cupa României. A avut procentaj maxim la aruncările de la șapte metri, ceea ce e foarte bine, i-a dat încredere”, a mai spus Adrian Petrea.

Fanii așteaptă acum meciul al doilea dintre HC Adrian Petrea și CSM București, care va avea loc la Reșița, pe 29 aprilie, și din câte se pare va fi televizat.