ACS Poli a pierdut primul amical din cantonamentul din Turcia. Un italian, în teste

ACS Poli a disputat duminică primul amical din Antalya, unde face un stagiu de pregătire cu „cartier general” în stațiunea Side. După victoriile din Banat, cu echipe de ligi inferioare, elevii lui Vivi Răchită au cedat cu 1-0 cu locul 4 din prima ligă slovacă, Ruzomberok.

La acest meci a fost testat și fundașul central italian Lorenzo Paramatti, de 24 de ani, care a mai trecut pe la echipele de tineret ale Bolognei și ale lui Internazionale Milano, apoi a evoluat la Bologna, Siena, Messina, Santarcangelo, ProPiacenza și ultima dată în liga a treia italiană, la AS Gubbia. Slovacii au dominat însă prima repriză, când au și marcat în minutul 37, iar timișorenii au avut ocazii rare.

În minutul 51, Ruzomberok au avut un șut în bară. Poli a încercat o replică prin Pop, Olteanu și mai ales, Stere, care a trimis în bară în minutul 78. Scorul putea fi însă mai mare, deoarece slovacii au fost aproape să marcheze în prelungiri, dar Began a apărat. Răchită a folosit 15 jucători la acest meci.

Poli Timișoara: Avram – Motreanu, Paramatti, Bilia, Olteanu – Munteanu, Oprea – Golda, Rogoveanu, Bîrnoi – Drăghici.

Au mai intrat: Began, Ghidurea, Codrea, Pop.

ACS Poli joacă din nou marți, cu Dnipro 1, echipă din liga a doua a Ucrainei.