A venit și prima înfrângere! CSU Reșița a picat pe final la Slatina!

În etapa a șaptea a Diviziei A de handbal feminin, Seria B, Universitatea Reșița a suferit prima înfrângere din actuala ediție de campionat. Până la meciul de astăzi, din deplasare cu CSM Slatina, elevele profesorului Cristian Busuioc erau neînvinse și conduceau în clasament, cu punctaj maxim.

Prima înfrângere a venit pe fondul unui joc ezitant al studentelor din Reșița și al unei căderi în ultimele zece minute ale meciului, în care gazdele s-au desprins decisiv. CSM Slatina s-a impus cu 30-21 (14-11) și a administrat Reșiței prima înfrângere din acest sezon.

„Am avut un început ezitant de partidă, în minutul 7 era 5-1 pentru gazde. Am avut un parcurs mai bun în a doua jumătate a primei reprize, finalul a fost al nostru, am marcat trei goluri fără să primim vreunul. La pauză, diferența era de trei goluri, 14-11. Însă pe noi ne-a costat evoluția de la începutul și de la finalul meciului. Am fost în joc, am stat aproape de echipa din Slatina, dar în final am luat cinci goluri fără să reușim să marcăm și deja gazdele se desprinseseră pe tabelă la nouă goluri, de la 23-19 la 28-19. Când ne-am apropiat pe tabelă, am riscat, am jucat cu om în plus, am făcut niște greșeli, am luat goluri ușoare pe contraatac și după aceea s-a ales praful, fetele au căzut și psihic. Așa s-a făcut diferența pe ultimele zece minute ale meciului. A fost un meci cu miză, foarte multă lume în tribună, mulțumim suporterilor care au venit de la Reșița să ne susțină. E prima înfrângere din acest sezon și trebuie să ne revenim foarte repede și să ne concentrăm pe jocul următor, pentru că odată cu meciul de acasă cu CSU Oradea încheiem practic această parte a turului de campionat, urmând o pauză”, a spus antrenorul Cristian Busuioc.

CSU Reșița: Delia Roman, Andra Ioța, Alexandra Popescu – Adriana Voina (7 goluri), Andrada Stamin (5), Alina Cristea (5), Beatrice Kovari (2), Diana Boriceanu (1), Alexandra Dinu (1), Alexandra Bucur, Claudia Baldovin, Gianina Iung, Cătălina Dumitrescu, Denisa Ion.
În etapa viitoare, duminică, 13 noiembrie, CSU Reșița va primi pe teren propriu replica formației CSU Oradea.