Adnana Maria Tiuch este voluntar SMURD, voluntar Interact și alături de tineri caransebeșeni s-a implicat în diverse activități sociale desfășurate în comunități defavorizate.
A crescut în acest spirit de bun samaritean, de ajutor dat aproapelui, activând de timpuriu alături de colegi de școală în diferite organizații. Însă cel mai mult a atras-o șansa de a salva vieți. Astfel, în primăvara anului trecut s-a înscris la cursurile de prim ajutor organizate de către ISU Reșița, și după ce a trecut examenul de promovare, a primit uniforma roșie de voluntar SMURD, pe care a îmbrăcat-o cu mândrie.
Adnana Tiuch și voluntari SMURD
Tânăra se află în plin proces de formare, consolidare a cunoștințelor și definitivare a stagiului de practică pentru a deveni „salvator din pasiune”. Dincolo de sintagmă, „Salvator din pasiune” este programul Departamentului pentru Situații de Urgență al IGSU, cu o largă adresabilitate națională prin care cetățeni între 16 și 65 de ani pot deveni voluntari pentru a salva vieți.
Adnana Tiuch mărturisește că activitatea de voluntariat este extrem de motivantă. „O fac pentru mine, pentru experiența mea personală și de ce nu, profesională. Am participat alături de colegi voluntari la activități organizate la noi în școală împreună cu pompierii. Am susținut intervenții de prim-ajutor și un exercițiu de descarcerare în caz de incendiu cu triajul celor afectați. Am fost alături de pompieri și la parada organizată la Reșița, de Ziua Protecției Civile. De altfel, din totdeauna mi-a plăcut să mă implic în diferite forme de voluntariat. De pildă, timp de trei ani am fost membră Interact, și doi ani am fost trezorier, mă ocupam de contracte și organizarea diferitelor activități. Ceea ce presupunea mult timp și multă energie.”
Pentru eleva din clasa a XII-a, de la Colegiul Național „Traian Doda” din Caransebeș, (secția matematică-informatică), timpul pare că s-a condensat. Nu-i ajung 24 de ore pentru cât de multe are de făcut și câte s-ar mai putea bifa în programul activităților zilnice. Dar, știe că se află pe ultima sută de metri înainte de bacalaureat și de ceea ce poate fi un start profesional de lung parcurs pe care și-l dorește. Are toată susținerea părinților, mai ales că activitățile de pregătire presupun ore suplimentare de studiu desfășurate la Timișoara.
Medicina este domeniul pe care și l-a ales demult…
Sigur că tânăra liceană are și un plan B de pus în aplicare, în cazul în care medicina va fi o punte dificil de trecut. Ia în calcul specializări conexe: asistență medicală generală, balneo-fizio-kinetoterapie, biologie sau medicină veterinară.
Partea frumoasă a poveștii despre preocupările tinerei de 18 ani, cuprinde activități care i-au pus în valoare nu doar calitățile artistice ci și pe cele fizice: „De când eram mică, toată lumea din jur mă încuraja să încerc să fac modelling, tocmai pentru că sunt înaltă și am niște trăsături, spuneau ei, mai speciale. Într-o vacanță de vară, pe când eram la bunica de la Turda, am aflat de cursurile organizate de Agenția City Models din Cluj și, cu acceptul părinților, m-am înscris. A urmat o perioadă destul de dificilă, cu naveta de la Caransebeș la Cluj, la fiecare sfârșit de săptămână. Cursurile s-au încheiat cu un eveniment public la mall-ul din Cluj, cu multă expunere și o prezentare pe catwalk (pe podium).
adnana tiuch si agentia de modele
A fost foarte frumos! Sincer, nu am intenționat nimic special, să urmez o carieră de fotomodel, să prind vreun contract și să plec din țară. Nu! Le-am luat așa, ca pe niște provocări tinerești și am zis că experiența în lumea modellingului, cine știe, ar putea să mă ajute în viitor.
Am făcut cursul cu plăcere, de drag, în virtutea lucrurilor care odată începute, trebuie și terminate. Am rămas cu amintiri plăcute și cu un bogat portofoliu de fotografii profesionale. Însă gândul meu a fost dintotdeauna îndreptat către medicină. Am fost pasionată de mică, iar în prezent învăț din greu, mă pregătesc temeinic pentru a-mi îndeplini visul.”
Cât despre experiența în modelling, tânăra mărturisește că a ajutat-o foarte mult. În primul rând a ajuns să-și reconsidere dezavantajul înălțimii, făcând din cei 178 de centimetri, cel mai puternic atu. Nu mai e complexată, bârfele răutăcioșilor o lasă indiferentă, iar atunci când e cazul, poartă cu dezinvoltă tocuri înalte. Și-a corectat postura, și-a însușit abilități de autocontrol pentru un mers îngrijit. În plus, a deprins tehnici speciale de machiaj, ceea ce o ajută foarte mult atunci când are nevoie, astfel mai poate înfrumuseța și alte chipuri (cel mai adesea prietene sau colege de liceu).
Adnana Tiuch are veleități actoricești descoperite și cultivate de profesioniști. A experimentat deja câteva roluri, însușite tot așa, într-o vacanță de vară. A urmat cursuri de teatru și de dicție, sub atenta coordonare a actriței Mihaela Deceanu și a regizorului Virgil Deceanu de la Teatrul de Stat din Turda, cel care, de altfel, a și imortalizat pe peliculă jocul scenic al tinerei din Caransebeș. „Am învățat rolul personajului „O doamnă abracadabrantă” din piesa „Începem” de I.L. Caragiale. Am îmbrăcat niște veșminte de epocă, am intrat repede în pielea personajului, iar sceneta a fost înregistrată la nivel profesionist.
Odată distribuit în spațiul virtual, clipul s-a bucurat de succes. Nu credeam să mă remarce atât de multă lume. Am ajuns să fiu căutată în Caransebeș pentru teatru, am avut propuneri și de la Teatrul din Reșița, doar că eu nu am timp. Sunt în clasa a XII-a și pentru moment, toate energiile, toate preocupările mele sunt îndreptate către studiu.”
Abia trecută de majorat, tânăra caransebeșeancă se dovedește a fi o luptătoare, un caracter puternic modelat și de sportul de performanță pe care l-a practicat timp de șase ani pe terenul de volei. Are o viață activă și profită de fiecare moment fiindcă spune că face exact ceea ce îi place. A învățat de acasă cât de important este să crezi în tine și în forțele proprii, să fii mereu în linia întâi. Adnana Tiuch e un bulgăre de energie și de voioșie. Bine se spune că în spatele unui copil lumină, stă întotdeauna o familie soare!
Sursa foto: colecția personală Facebook