Victorie facilă pentru Contra, Benzar și Moți cu Insulele Feroe. Prima victorie în campania de calificare la Euro

România nu s-a încurcat cu Insulele Feroe, de care a trecut la scorul de 4-1 în meciul jucat la Cluj, primul de pe teren propriu din campania de calificare la Euro 2020. Mai e însă mult până departe pentru naționala antrenată de bănățeanul Cosmin Contra, deoarece aceasta a fost, cel mai probabil, cel mai ușor meci din grupa de calificare.

De data aceasta, și jucătorii bănățeni din lot au fost „la post”. Timișoreanul Romario Benzar a fost titularul postului de fundaș dreapta, iar lângă el, în apărare a fost reșițeanul Cosmin Moți. După un început cu tatonări, Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 27, după care Claudiu Keșeru a marcat rapid, în minutul 29, respectiv 33. Au marcat însă și nordicii, după ce Moți a făcut un penalty, bătut în poartă de Davidsen. În repriza secundă, a mai înscris George Pușcaș.

Benzar a fost schimbat la pauză, când a intrat Ianis Hagi, în timp ce Moți a fost integralist.

Sursă foto: frf.ro