Lista completă cu primarii aleși!

Biroul Electoral Judeţean a finalizat centralizarea voturilor de la alegerile de duminică, 10 iunie, iar primarii nou sau realeşi încep să se instaleze pe funcţii. Potrivit datelor statistice, USL  conduce detaşat, cu primari în cinci din cele opt oraşe şi în 58 din cele 69 de comune.

Fie că au candidat sub sigla USL, fie pe liste separate din partea PNL sau PSD acolo unde nu s-au înţeles în privinţa unui reprezentant comun, primarii social democraţi şi liberali s-au situat în preferinţele electoratului la alegerile de duminică. Astfel, USL PSD a reuşit să câştige 13 mandate, la egalitate cu USL PNL. Cele mai multe primării le-a bifat PNL, care va trimite în fotoliul de edil-şef nu mai puţin de 21 de candidaţi, cu cinci mai mult decât colegii de alianţă din PSD. Marele perdant al alegerilor locale de anul acesta, fostul partid de guvernământ nu a reuşit să adune voturi decât pentru şase primării din judeţ. PC, PNŢCD şi Uniunea Croaţilor din România s-au ales şi ele cu câte un mandat, în timp ce UNPR a câştigat două primării.

Lista completă a primarilor din toate localităţile judeţului.

USL-PSD

  1. Mihai Stepanescu- Reşiţa
  2. Luca Mălăiescu- Oţelu Roşu
  3. Coriolan Aurel Luca- Berzovia
  4. Gheorghe Coilă- Buchin
  5. Suru Vichente- Bucoşniţa
  6. Adrian Botos- Ciudanoviţa
  7. Ion Jurascu- Cornea
  8. Nicolae Tismănaru- Gârnic
  9. Ion Moşoarcă- Grădinari
  10. Traian Puşcaş- Măureni
  11. Ciobâcă Mircea- Ocna de Fier
  12. Păun Baba- Şopotul Nou
  13. Ilie Hașcă- Topleţ

USL-PNL

  1. Marcel Vela- Caransebeş
  2. Petru Nicolae Furdui- Berzasca
  3. Petru Lorinţ- Domaşnea
  4. Licu Ilia Imbrescu- Eftimie Murgu
  5. Ioan Borduz- Fîrliug
  6. Ion Lala- Lăpuşnicu Mare
  7. Ion Velescu- Luncaviţa
  8. Petru Pop- Obreja
  9. Pavel Verindeanu- Prigor
  10. Nicolae Daminescu- Sacu
  11. Gheorghe Roma- Slatina Timiş
  12. Sorin Gheorghe Blaga- Văliug
  13. Ion Damian- Vermeş

PNL

  1. Gheorghe Românu- Anina
  2. Romulus Barbescu- Băuţar
  3. Adrian Stoicu- Bozovici
  4. Viorel Roşca- Brebu
  5. Gheorghe Puiu Percea- Ciclova Română
  6. Ion Orbulescu- Ciuchici
  7. Daniel Boambeş- Constantin Daicoviciu
  8. Sorin Băcilă- Dalboşeţ
  9. Elena Moise- Dognecea
  10. Ioan Rusu- Ezeriş
  11. Ion Stoia- Forotic
  12. Petru- Novac Crâstnic- Glimboca
  13. Ilie Canea- Lăpuşnicel
  14. Marian Vlasici- Lupac
  15. Nicolae Beg- Marga
  16. Iancu Panduru- Mehadia
  17. Ioan Paul Popovici- Păltiniş
  18. Ilie Mirco Lechici- Răcăşdia
  19. Ion Poplicean- Sasca Montană
  20. Nicolae Kramer- Sicheviţa
  21. Viorel Istvan- Zorlenţu Mare
  22. Silvestru Bălan – Bănia

 PSD

  1. Matei Lupu- Moldova Nouă
  2. Dumitru Ursu- Oraviţa
  3. Petru Vela- Armeniş
  4. Tiberiu Popovici- Berlişte
  5. Gheorghe Presnescu- Cărbunari
  6. Nicolae Novăcescu- Cornereva
  7. Ilie Boboiescu- Coronini
  8. Dănuţ Oană- Doclin
  9. Dumitru Crăciun- Goruia
  10. Tiberiu Vincu- Naidăş
  11. Adorian Solomonesc- Rusca Montană
  12. Marius Damian- Teregova
  13. Petru Fara- Târnova
  14. Ionel Dănuţ Muşa- Vărădia
  15. Gheorghe Moată- Vrani
  16. Ion Scorobete- Zăvoi
  17. Petru Harambaşa – Turnu Ruieni

PDL

  1. Nicuşor Vasilescu- Băile Herculane
  2. Eugen Cismăneanţu- Bocşa
  3. Omer Radovancovici- Pojejena
  4. Magdalena Ciurea- Ramna
  5. Olga Ghiţă- Socol
  6. Ion Baderca- Mehadica

USL-PC

1. Aurel Jivan – Ticvaniu Mare

PC

  1. Petru Mihăileacu- Bolvaşniţa

PNŢCD

1.Nicolae Bordea- Brebu Nou

UCR

1.Mihai Radan- Caraşova

 UNPR

1.Ion Ilie Hârțăucă- Copăcele

2.Petru Haţegan- Iablaniţa