Diferențele de opinie care pot apărea între social-democratul Silviu Hurduzeu și liberalul Ioan Popa nu vor închide ușa dintre Consiliul Județean Caraș-Severin și Primăria Reșița.
Imediat după preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean, Silviu Hurduzeu anunța că va avea o relație deschisă și de colaborare cu administrația Popa. La rândul său, primarul Reșiței s-a arătat cooperant, iar relația dintre cele două conduceri pare, cel puțin până în prezent, una echilibrată.
„Vă aduc aminte că această relație a funcționat și în mandatul meu precedent, deci nu e cu nimic schimbată atitudinea mea față de Ioan Popa, și cred că nici a lui față de mine. Deci, lucrurile merg la fel de bine. Ne auzim la telefon, ne întâlnim când este nevoie, merg, vine la mine, nu există nicio problemă în a discuta și în a ne coordona activitatea pentru a realiza împreună tot ceea ce ne-am propus”, a comentat Silviu Hurduzeu, la Interviurile Express.
Diferențele de opinie există, și este perfect normal, susține Hurduzeu. Important este însă ca ele să nu afecteze buna colaborare între instituții.
„Sigur că nu ne putem alinia chiar și gândirea. Fiecare partid are propria viziune, dar asta nu trebuie să afecteze relația dintre președintele Consiliului Județean și primarul municipiului Reșița. Evident că și eu pot avea o viziune diferită față de premierul Bolojan, cum, poate, în trecut, și Ioan Popa o avea față de Marcel Ciolacu sau față de alți premieri ai României. (…) Eu am comentat atunci când soluțiile premierului Bolojan afectau bunul mers al Consiliului Județean și al localităților din județul Caraș-Severin, însă, repet, este normal să avem diferențe de opinie”, a adăugat președintele CJ.