Un nou galop de sănătate pentru Timișoara Saracens! Antrenorul ce a dus clubul pe culmile gloriei a decedat!

Rugbyștii de la Timișoara Saracens au avut parte din nou de o sâmbătă frumoasă, după succesul cu 52-14 obținut pe terenul lui Dinamo, o victorie cu punct bonus ofensiv!

A fost, practic, o întâlnire între cele două cluburi din România antrenate de legenda sud-africană Chester Williams, decedat tragic vineri. Antrenorul care a dus Timișoara spre performanță a făcut un atac de cord la numai 49 de ani.

Prima repriză a fost dominată autoritar de Timișoara, care a dat eseuri prin Lungu, Popa, Zaharia, Samoa și Vaovasa. Patru dintre ele au fost transformate de același Samoa, care a ratat buturile doar la propria încercare. După 0-33 la pauză, au urmat alte două eseuri pentru bănățeni, marcate de Popa și Vaovasa, cu unul dintre transformat de același Samoa. Taupaki a fost eliminat pentru un placaj înalt și, cu om în plus, Dinamo a dat două eseuri, prin Manole și Mitu, transformate de Bratu și Ispir. Ultimii care au marcat au fost tot bănățenii, eseul lui Samoa fiind transformat de Jipa.

Săptămâna viitoare, Timișoara Saracens va juca sâmbătă, de la ora 12.30, cu SCM Gloria Buzău.