Timișorenii sunt invitați să spună ce cred despre oraș, ce funcționează și ce probleme îi afectează, în cadrul Barometrului Calității Vieții 2026, lansat de Universitatea de Vest din Timișoara și Primăria Timișoara.
Studiul este realizat anual de cercetători și studenți ai Facultății de Sociologie și Asistență Socială, împreună cu specialiști din domenii precum geografie, economie, psihologie și științe politice.
Prin cercetare, autoritățile și mediul academic vor să afle cum văd timișorenii dezvoltarea orașului, care sunt cele mai mari probleme și ce ar trebui schimbat în Timișoara.
Chestionarul este anonim, durează aproximativ 15 minute și poate fi completat online, AICI.
În fiecare an, peste 2.200 de timișoreni participă la acest barometru, fie prin interviuri directe, fie online. Opiniile locuitorilor vor conta în viitoarele decizii administrative și în proiectele de dezvoltare ale orașului, spun reprezentanții UVT și ai Primăriei Timișoara.
Judecătorii de la Curtea de Apel Timișoara și de la instanțele arondate critică proiectul noii legi a salarizării și spun că independența justiției este afectată. Magistrații nu exclud inclusiv...
Informaţiile publicate de expressdebanat.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Vezi termeni și condițiiTel./Fax: 0355.429.481
WhatsApp: 0723.101.061
contact@expressdebanat.ro
publicitate@expressdebanat.ro
Reșița, Str. Făgărașului Nr. 10
Toate drepturile rezervate. © 2025 Express de Banat. ISSN 2248 – 1281

