Străzi de pământ dintr-un cartier al Timișoarei, pietruite

strazi din timisoara reparate1

În Timișoara încă sunt străzi de pământ. O astfel de situație este întâlnită în cartierul Kuncz, unde patru străzi au fost pietruite.

Primăria Timișoara anunță că, în această perioadă, desfășoară o amplă acțiune de reabilitare a străzilor în cartierele Kuncz și Plopi.

Astfel, trei dintre echipele Societății Drumuri Municipale (SDM) lucrează intens în trei zone din cele două cartiere, pentru a crește calitatea infrastructurii rutiere”, a informat instituția.

strazi din timisoara reparate

Potrivit Primăriei Timișoara, în cartierul Plopi, pe strada Albăstrelelor, a fost înlocuit în întregime covorul asfaltic, pe o lungime de peste 1.000 de metri.

Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

De asemenea, în cartierul Kuncz, patru străzi de pământ extrem de denivelate, (Zefirului, Aviatorilor, Energiei, Subuleasa) au fost reparate prin pietruire. O cantitate de peste 900 de tone de piatră a fost compactată pe o lungime de 1.500 de metri. Totodată, pe strada Câmpului, au loc lucrări pentru schimbarea integrală a asfaltului pe o lungime de 1.200 metri.

Toate aceste realizări au fost posibile datorită colaborării strânse între comunitate, managerul de cartier și structurile de specialitate din cadrul municipalității timișorene”, a detaliat instituția.

strazi din timisoara reparate

stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/