Primele lucrări de reabilitare termică a blocurilor din Caransebeș sunt pe punctul de a începe, după semnarea contractului de execuție pentru două imobile de pe strada Splai Sebeș. Proiectul face parte dintr-un program amplu de investiții finanțat din fonduri europene.
Primăria Caransebeș a făcut primii pași în implementarea programului de reabilitare și eficientizare energetică a blocurilor de locuințe din municipiu. Primarul Felix Borcean a semnat primul contract de execuție a lucrărilor, care vizează blocurile nr. 2 și nr. 4 de pe Strada Splai Sebeș.
Contractul, în valoare de peste 5,5 milioane de lei, a fost încheiat cu firma care a câștigat licitația publică. Lucrările vor începe în perioada imediată, după emiterea ordinului de începere și organizarea de șantier.
„Am semnat primul dintre mult așteptatele contracte pentru reabilitarea energetică a blocurilor. Este vorba despre două blocuri de pe Splai Sebeș, cu câte trei scări, un contract în valoare de peste 5,5 milioane de lei. Dorim succes constructorului și sperăm să se încadreze în timp, pentru că aici sunt câteva condiționări, nu este ca la celelalte proiecte europene. Aici lucrurile trebuie să decurgă fluent, normal și sper să avem un rezultat pozitiv la final”, a declarat primarul Caransebeșului, Felix Borcean.
Edilul a subliniat că programul reprezintă o premieră pentru administrația locală și că acesta include un număr mare de blocuri care vor beneficia de lucrări similare. În perioada următoare, vor fi organizate și alte licitații pentru restul imobilelor incluse în program.
„Este prima experiență de acest fel și pentru noi este o noutate. Sunt cuprinse multe blocuri în acest proiect, vor mai fi licitații, vor mai fi contestații, dar sper ca la final să fie toată lumea mulțumită”, a mai spus primarul municipiului Caransebeș.
Investiția este finanțată din fonduri europene, în cadrul programului de eficientizare energetică a blocurilor de locuințe derulat de administrația locală în parteneriat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest.