Start fals pentru rosso-neri. Redresarea, sub Pietricica!

csm resita unirea slobozia2

CSM Reșița nu a avut startul dorit la revenirea în liga secundă. În Valea Domanului, mare a fost doar căldura, elevii lui Călin Cheregi au început curajos, dar în repriza secundă au cedat inițiativa și Unirea Slobozia a plecat învingătoare de la Reșița, scor 1-0.

În fața unui public mai puțin numeros decât se estimase inițial, ceea ce l-a surprins chiar și pe antrenorul oaspeților. Adrian Mihalcea, obișnuit cu atmosfera incendiară de la Reșița din vremea în care îmbrăca tricoul lui Dinamo, CSM Reșița s-a avântat cu entuziasm în atac și a avut principalele ocazii, culminând cu bara lui Popescu, din minutul 35. Rosso-nerii au avut însă și o pierdere pe parcursul primei reprize, Alin Dudea părăsind terenul accidentat, locul său fiind luat de Sabău.

csm resita unirea slobozia

După 0-0 la pauză, de la cabine parcă au ieșit alte echipe. Gazdele păreau a nu-și găsi busola, în timp ce oaspeții au preluat inițiativa, presând tot mai mult și venind amenințător spre poarta lui Mario Contra. Nu a durat mult și a venit și golul, Constantin Toma semnând în minutul 61 unica reușită a meciului, șutul său din lovitură liberă fiind deviat de zid, derutându-l pe goalkeeperul reșițenilor. Un șoc emoțional, așa cum l-a numit antrenorul Călin Cheregi, care se putea transforma în coșmar. Tribunele au amuțit patru minute mai târziu, când Vlăsceanu a trimis mingea în transversală, putând îngropa definitiv echipa reșițeană, care nu a reușit să-și ia revanșa după înfrângerile din sezonul 2020-2021, ultima dintre ele trimițând CSM-ul în Liga 3. Până la finalul meciului, singurul lucru notabil a fost eliminarea lui Ekollo, de la oaspeți, dar soarta meciului nu mai putea fi schimbată.

csm resita unirea slobozia1

„În prima repriză, Slobozia nu a fost deloc peste Reșița. Este adevărat că în unele momente s-a văzut experiența superioară a jucătorilor echipei oaspete. Sunt convins că dacă nu primeam acel gol, meciul se ducea undeva înspre o remiză. Ne așteaptă o deplasare lungă, în Moldova, la Piatra Neamț, unde vom întâlni o echipă bună, cu un antrenor bun. Dar am așa o presimțire că ne vom scoate acolo punctele pierdute azi. Sută la sută ne vom duce ca să aducem puncte de acolo”, a declarat antrenorul reșițenilor, Călin Cheregi.

csm resita unirea slobozia3

CSM Reșița: Contra – B. Szijj, Dudea (min. 26, Sabău), Răuță, Fota (min. 71, Godwin) – I. Popescu, Cristea (min. 62, Velcotă) – Gomboș, Drăghiceanu, A. Negru (min. 71, Rimovecz) – C. Rus (min. 62, Chera). Antrenor: Călin Cheregi. Rezerve neutilizate: I. Rus, Domil, Dolghi, Cega.

Următorul meci de campionat va fi duminică, 13 august, de la ora 12:00, în deplasare cu Ceahlăul Piatra Neamț. Dar până atunci rosso-nerii își măsoară forțele cu Voința Lupac, în faza regională a Cupei României, meci programat pe 9 august, de la ora 17:30, pe terenul „croaților”.