Sorin Șipoș: „Vom vedea dacă AUR își trădează alegătorii votând Guvernul Veștea”

sorin sipos, senator usr de timis
banner 1164 x 200 px untitled design
Stiri si publicitate in ziar Casa Auto Timisoara
Afrodita 1000x200
banner 1164 x 200 px
UVVG 2026
vestmed 1000x200
stiri Timisoara si Resita dacus 05 iulie 2024 vestmed 1000x200
vestmed 1000x200

Senatorul USR de Timiș, Sorin Șipoș, spune că Guvernul Veștea nu poate fi învestit fără voturile AUR și acuză partidul condus de George Simion că ar putea face jocurile PSD în Parlament.

În ziua votului pentru noul Executiv, senatorul USR de Timiș Sorin Șipoș a acuzat AUR că ar putea influența decisiv învestirea Guvernului Veștea. „Astăzi vedem dacă AUR își trădează alegătorii votând guvernul PSD–Veștea.”, a declarat parlamentarul.

Majoritatea necesară pentru învestirea noului guvern nu poate fi obținută fără sprijinul parlamentarilor AUR, mai spune Șipoș, chiar dacă Executivul ar beneficia și de voturile altor formațiuni sau ale unor parlamentari independenți. Senatorul USR a amintit că lideri ai AUR au criticat în repetate rânduri formula guvernamentală propusă și spune că votul din Parlament va arăta dacă partidul își menține poziția.

„Simion poate foarte ușor să spună una, apoi să își lase 20-30 de colegi să voteze guvernul pentru niște poziții și resurse la schimb. Sau, pur și simplu, pentru că așa le dictează stăpânii de la PSD. Ce se calculează acum în AUR? Dacă îi vor sancționa alegătorii suficient de tare și dacă merită să bage și ei mâna în borcan. Până la urmă, opoziția nu le ține de foame celor care au intrat în politică pentru interese financiare., a afirmat Șipoș.

Stiri Timisoara si Resita dacus 05 iulie 2024
untitled design vestmed 1000x200
Afrodita 1000x200
Afrodita 1000x200 banner 1164 x 200 px
banner 1164 x 200 px
Stiri Timisoara promovare banner maxagro
Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

Acesta a mai acuzat AUR că votează frecvent alături de PSD în Parlament și a susținut că noul Executiv este format din „traseiști”, persoane condamnate penal și ministere create artificial. „USR nu are cum să susțină un astfel de guvern. Ar fi împotriva a tot ce le-am promis oamenilor când le-am cerut votul.”, a transmis Sorin Șipoș.

Votul pentru învestirea noului Executiv este programat să aibă loc luni în Parlament, la 21.30.

stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
untitled design
cristescu 1000 x 200 2 copy
untitled design garana jazz 2026
Stiri de la Timisoara Muzeul TM
Stiri Timisoara si Resita Revista Banatica 1000x100
garana jazz 2026 Stiri si Publicitate Timisoara, Resita, Hotel Versay aprilie 980x120 px
untitled design
Stiri Timisoara si Resita publicitate online Brantner 1000x100px
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/