Șipoș acuză PSD că a modificat Legea ANI „doar să se răzbune pe Fritz”. USR merge la CCR

sorin sipos usr timis

USR anunță că va contesta la Curtea Constituțională Legea ANI, după amendamentul introdus de PSD care prevede încetarea mandatului în 30 de zile pentru persoanele cu un verdict de conflict de interese administrativ, inclusiv pentru cazuri sancționate în urmă cu ani. Senatorul USR Sorin Șipoș susține că prevederea „este special împotriva lui Dominic Fritz”.

„Le-am cerut colegilor din Comisia Juridică a Senatului să nu-și bată joc de țară pentru a-i da satisfacție lui Sorin Grindeanu. Au introdus un articol, în noua lege ANI, special împotriva lui Dominic Fritz. Articolul prevede că persoanele care au primit verdict/decizie de conflict de interese administrativ își pierd mandatele în 30 de zile de la publicarea noii legi. Pedeapsă pe care legea nu o prevede și care se aplică și celor care au primit acest verdict în urmă cu 10 ani și au fost sancționați doar cu amendă. Deci neconstituțional!, a declarat senatorul USR.

Sorin Șipoș afirmă că aplicarea unei astfel de sancțiuni pentru fapte anterioare ar încălca principiul neretroactivității legii și acuză PSD de modul în care amendamentul ar fi fost introdus în procedura legislativă.

„La Camera Deputaților au pus aparatul tehnic al Comisiei Juridice să introducă acest articol, dar fără să fi fost inițiat de un parlamentar sau dezbătut în Comisia Juridică, așa cum prevede legea. Au obligat aparatul tehnic să se substituie legiuitorului și să inserese articolul în forma finală a legii care a ajuns la plen. Deci să comită o infracțiune. Parlamentarii au sesizat și au oprit mârșăvia PSD. Astăzi, la Senat, au făcut-o pe față., a declarat senatorul USR.

„Să te folosești de lege împotriva adversarilor politici, asta nu e democrație”, a mai spus Șipoș care a anunțat că USR va contesta legea la Curtea Constituțională.

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/