Se închide cantina socială din Timișoara. Ce se întâmplă cu beneficiarii

fritz la cantina sociala din timisoara

Cantina socială de pe strada Telegrafului din Timișoara ar putea fi desființată, în cadrul unei reorganizări propuse de Direcția de Asistență Socială. 

Un proiect de reorganizare a Direcției de Asistență Socială Timișoara prevede, printre altele, încetarea activității cantinei sociale de pe strada Telegrafului. Potrivit documentului, beneficiarii nu vor rămâne fără sprijin alimentar. Mâncarea ar urma să fie livrată la domiciliul persoanelor care nu se pot deplasa și distribuită prin centre sociale și ONG-uri partenere.

Reorganizarea vizează nouă structuri și servicii sociale din cadrul instituției. Numărul de posturi ar urma să scadă de la 413 la 399, ceea ce înseamnă eliminarea a 14 poziții.

Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

O altă schimbare propusă este integrarea celor 10 manageri de cartier în cadrul Direcției de Asistență Socială. Aceștia vor continua să se ocupe de problemele din cartiere, dar vor avea și rolul de a identifica persoane vulnerabile, vârstnici aflați în situații de risc sau copii care au nevoie de sprijin.

Proiectul urmează să fie dezbătut și votat de Consiliul Local Timișoara.

stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/