Rosso-nerii au pierdut derbyul de altădată!

csm resita progresul spartac (92)

CSM Reșița a pierdut astăzi, 0-2 (0-0), în deplasare, cu Corvinul Hunedoara, într-unul din vechile derbyuri ale ligii secunde de fotbal.

Rosso-nerii au pregătit cu mare atenție deplasarea de la Hunedoara, Flavius Stoican și-a urmărit jucătorii în două amicale cu formații de Liga 1, FC U Craiova și U Cluj, însă Corvinul s-a dovedit mult mai bună și și-a păstrat invincibilitatea pe teren propriu care datează de un an și jumătate. Contra i-a salvat pe reșițeni în prima repriză, însă nu a respins tocmai grozav, în minutul 62, lovitura liberă executată de Bradu. Manolache, pe fază, complet liber, a deschis scorul și a tensionat tabăra oaspete.

Nervii au început să cedeze, au apărut avertismentele, atât în teren, cât și pe banca tehnică, dar chiar și așa CSM a fost aproape de egalare. Tot în urma unei faze fixe. Dudea a șutat de la ceva mai mult de 20 de metri, mingea a fost deviată și a lovit stâlpul din stânga lui Roman. Jocul a curs, hunedorenii au inițiat un contraatac rapid surprinzându-i pe elevii lui Stoican. La finalizare s-a aflat Bradu, care a făcut 2-0 și a încheiat socotelile.

CSM Reșița rămâne cu o singură victorie în campionat și se pregătește de confruntarea cu Concordia Chiajna, de săptămâna viitoare, care nu se anunță deloc ușoară, chiar dacă va avea loc în Valea Domanului.