Ripensia, readusă cu picioarele pe pământ! Elevii lui Alex Pelici, învinși de Craiova lui Mititelu

Ripensia Timișoara a bifat și prima înfrângere în cantonamentul din Antalya, în al treilea meci de pregătire de pe tărâm turcesc. A fost 1-3 cu U Craiova 1948, echipa lui Adrian Mititelu din Liga a III-a, după două victorii cu 1-0 cu Daejeon Citizen și Celik Zenica.

Ripensia a ratat ocazii importante în prima repriză, după ce Bădăuță, Chera și Mansour au ratat din situații de unu la unu cu portarul advers. După 0-0 la pauză, Craiova a marcat două goluri în urma unor acțiuni de contraatac. În minutul 77, Andrei Dumiter a redus diferența, însă până la final, Florin Costea a marcat, tot după un contraatac.

Ripensia: Dobre (’60, Păduraru) – A. Popa, Tînc (’46, Hecsko), Apro (’61, Ţieranu), Străuţ (’61, C. Toma) – Stoi (’46, Burdeţ), Anghelina (’61, Dobie, ’70, Ardelean) – Chera (’56, Monea), Bădăuţă (’66, Zaluschi), Simian (’56, Istrătescu) – Mansour (’56, Dumiter).

Ripensia va juca un nou amical marți, cu rușii de la Sibir Novosibirsk, formație de liga secundă.