Ripensia cea harnică! Punct scos de elevii lui Pelici la Călărași!

Ripensia a început să devină constantă în campionat și să mențină o serie de rezultate pozitive. Roș-galbenii au remizat, 1-1 pe terenul Dunării Călărași, echipă retrogradată din Liga I. Ambele reușite au venit în urma unor lovituri de la 11 metri!

Gazdele au avut prima mare ocazie a meciului, la o fază la care Bawab a trimis puțin peste poartă. Nici Ripensia nu s-a lăsat mai prejos, iar Voinea l-a pus la încercare pe portarul Calancea, dar fără succes pentru atacantul timișorean. În prima repriză, Dunărea a mai fost periculoasă prin Preoteasă, al cărui șut l-a salvat portarul Mociu, și Boboc, care nu a prins spațiul porții. Primul gol a venit în minutul 52, când gazdele au primit penalti după ce Lungu l-a faultat pe Rusu, iar Honciu a transformat de la punctul cu var. Timișorenii au primit și ei penalti în prelungiri, după ce Șandru a comis henț la un atac al lui Chera. Zaluschi a fost din nou omul cu golul și de la punctul cu var.

Dunărea Călărași: Calancea – Rob. Boboc, Sabangeanu, Bg. Şandru, Zete (77 S. Marrone), Honciu, Mendy, Preoteasa, Bg. Rusu, Bawab, R. Crişan

Ripensia Timișoara: Mociu – Lungu, Hecsko, Apro, C. Toma  – Călin (’80, Chera), Neagu (’56, Fotescu) – Tudorache, Zaluschi, Popovici (’79, Golda) – Voinea

Sâmbăta viitoare, Ripensia va juca de la 19.45, în nocturnă, cu Petrolul Ploiești.