Reșițenii au cedat la Călărași

Într-o formulă restrânsă, Muncitorul Reșița a cedat luni pe terenul echipei Dunărea Călărași, în etapa a 23-a a Ligii I de futsal.

Meciul plin de dramatism cu Autobergamo Deva, pierdut la limită, cu 3-4, a avut urmări pentru micuța echipă reșițeană, trei jucători neputând evolua astăzi la Călărași. Căpitanul Florin Bârcean s-a accidentat la gleznă, în timp ce alți doi jucători reșițeni au fost suspendați, Flavius Fedor pentru al patrulea cartonaș galben, iar Marius Călin pentru cartonașul roșu încasat în finalul primei reprize a partidei cu Autobergamo Deva.

Cu toate că nu au avut lotul complet, lipsind piese importante din angrenajul echipei, elevii lui Ion Roman au făcut față mai mult de o jumătate de repriză la Călărași, dar au venit rapid trei goluri ale gazdelor și la pauză Dunărea conducea cu 3-0. Călărășenii și-au mărit avantajul în repriza secundă, dar la 4-0 Iulian Mitru a marcat golul de onoare al reșițenilor. S-a încheiat însă Dunărea Călărași – Muncitorul Reșița 5-1.

„Am avut câteva oportunități în timpul meciului, am avut contraatacuri doi contra unu sau trei contra unu, dar ne-a lipsit șansa la finalizare. Păcat de scorul prea mare în opinia mea, dar să nu uităm că nu am avut toți jucătorii din formula de bază. Sperăm să ne revenim după acest meci și această deplasare lungă și să facem o figură frumoasă duminică, în fața propriilor suporteri, la meciul cu Spicom Sfântu Gheorghe”, ne-a spus antrenorul Ion Roman.

Muncitorul: Copocean, Sturzu, Mihuțescu, Breșneni, Neagu, C. Doană, Edgar Collar Alves, Mitru, Crina. Antrenor: Ion Roman.
Echipa reșițeană ocupă locul 10 în clasamentul Ligii I, cu 27 de puncte, și va juca în etapa viitoare, duminică, 3 aprilie, de la ora 18:00, cu Spicom Sfântu Gheorghe, la Sala Polivalentă din municipiul de pe Bârzava.