Cum transformăm uriașa moștenire industrială a unui oraș care se golește într-un spațiu primitor pentru comunitate? Aceasta este întrebarea din centrul celei de-a treia ediții a UrbanEye Film Festival Reșița, care va avea loc între 31 iulie și 2 august 2026.
Timp de trei zile, strada Bielefeld 8-10 (și alte puncte cheie din oraș) va deveni o platformă deschisă de dialog, ateliere și proiecții de film, toate cu acces complet gratuit. Paradoxul locuirii: „Un oraș care are, în același timp, prea mult și prea puțin”.
După o ediție de primăvară la Cluj-Napoca axată pe gentrificare și prețurile explozive ale chiriilor, UrbanEye își mută atenția către orașele mici și mijlocii, care se confruntă cu o criză locativă de altă natură. Reșița este studiul de caz perfect pentru un oraș aflat în declin demografic, dar care deține un fond construit uriaș, parțial degradat sau abandonat.
Reperele festivalului: De la arhivele UCMR la viitorul orașelor
Festivalul nu doar că aduce pe ecran povești din întreaga lume, dar coboară direct în țesutul urban al Reșiței prin evenimente conexe interactive:
• Focalizare pe platforma industrială UCMR: O proiecție specială de filme de arhivă care surprind trecutul uzinei (construcția marilor echipamente pentru Lotru sau Porțile de Fier) și o dezbatere despre regenerarea acestui sit gigantic.
• Dezbatere comunitară de la firul ierbii: O discuție sinceră despre conviețuirea la bloc, moderată de Marina Batog, la care vor participa locatari din Lunca Pomostului, președinți de asociații și reprezentanți ai Primăriei.
• Ateliere de arhitectură pentru copii: Cei mici (6-12 ani) vor deveni „arhitecți pentru o zi” în cadrul unui atelier coordonat de Asociația De-a Arhitectura, imaginându-și orașele posibile ale viitorului.
Programul Complet UrbanEye Reșița 2026
Vineri, 31 iulie
• 20:00 – 21:30 | Discuție: UCMR în focus
o Dezbatere despre regenerarea sitului industrial și prezentarea ideilor din cadrul Reșița Industrial Heritage Lab. Cu Marina Batog și arh. Ștefana Bădescu.
• 21:30 – 22:30 | Proiecție: UCMR. Un portret cinematografic
o Documentare de arhivă despre procesele de fabricație și marile șantiere ale uzinei.
Sâmbătă, 1 august
• 17:00 – 19:30 | Film și atelier pentru copii: Orașe imaginare, orașe posibile
o Proiecția animației Arco (2025), urmată de un atelier de desen și machetare (vârste 6-12 ani).
o Locație: Blocul Fetelor (Bvd. Alexandru Ioan Cuza, nr. 20). Înscrieri pe de-a-arhitectura.ro.
• 20:30 – 21:30 | Discuție: Locuind împreună – de la apartament la oraș
o Dialog deschis cu administrația locală și comunitatea din zona Lunca Pomostului.
• 21:30 – 23:00 | Proiecție de film: Proprietarii / Owners (Cehia, 2019)
O comedie neagră despre cum o banală ședință de bloc se transformă într-un haos plin de egoism și conflicte absurde.
Duminică, 2 august
• 10:00 | Tur ghidat pe platforma UCMR
o O incursiune istorică și urbanistică ghidată de Ioana Ciolea. Înscrieri obligatorii pe urbaneye.ro.
• 21:30 – 22:30 | Seară de documentare internaționale
o Locuind singuri / When We Live Alone (Canada, 2020) – Despre explozia numărului de oameni care locuiesc singuri și impactul asupra orașelor.
o Unde îmbătrânim împreună / Where We Grow Older (Canada, 2023) – Cum remodelează îmbătrânirea populației politicile publice și spațiile comune.
Info Utile:
• Când: 31 iulie – 2 august 2026
• Unde: Str. Bielefeld 8-10, Reșița (punct principal)
Acces: Gratuit la toate evenimentele. Pentru turul ghidat și atelierul de copii este necesară înscrierea prealabilă online.
UrbanEye Reșița este un proiect al Asociației ARTA în dialog, co-finanțat de Ordinul Arhitecților din România și realizat în parteneriat cu Primăria Reșița, MKBT și De-a Arhitectura.