Reșița, figură frumoasă în Turul României

banat cycling academy din resita in turul romaniei 2024

Cicliștii Alex Ilie și Daniel Crista din echipa Banat Cycling Academy, printre cei mai buni români prezenți la Turul României 2024.

Competiția desfășurată în perioada 15-18 august a atras participarea a 25 de echipe dintre care doar șase au fost din România. Asta face și mai lăudabilă prezența în concurs a clubului reșițean, mai ales că este vorba despre un club înființat anul acesta și care, la Turul României, și-a făcut debutul în competiții oficiale.

Echipa Banat Cycling Academy i-a avut în componență pe Bogdan Duca, Alex Ilie și Victor Aron legitimați la Dinamo București, pe Iosif Ureche de la Super Bike Team din Bistrița și pe Daniel Crista, legitimat la CSM Reșița și fondator al Banat Cycling Academy. Lor li s-au adăugat team managerul Mihai Lupșan și directorul sportiv Adrian Grancea. „Am făcut împrumuturi de la aceste cluburi ca să formăm o echipă pentru a putea participa. În ciclism este permis asta. Sunt cam cei mai tari cicliști de mountain bike din România. Sunt surprins dar mă și bucur că au acceptat invitația de a face echipă împreună. Vreau să arăt oamenilor din Reșița și din Banat că există ciclism, să-i învăț ce înseamnă ciclismul și că se poate trăi din asta”, a spus Daniel Crista.

La final, Alex Ilie a ocupat locul 8 în clasamentul cicliștilor români iar Daniel Crista s-a clasat pe 11. De asemenea, toți cei cinci sportivi au reușit să termine concursul la care au luat startul 120 de cicliști în contextul în care unele echipe, foarte valoroase, au ajuns la final cu doar doi cicliști. Sunt rezultate de care Daniel Crista se arată foarte mulțumit, mai ales că prezența în competiție a fost o premieră pentru Reșița și pentru el însuși în calitate de organizator al unei echipe participantă la Turul României.

Stiri Timisoara si Resita; Pensiunea Dimitrios dacus 05 iulie 2024
banat cycling academy resita

Banat Cycling Academy, la prima participare în Turul României.

„Obiectivul principal a fost să avem vizibilitate pentru că au fost cinci zile în care concursul a fost filmat și transmis în direct la tv. Noi am vrut să fim văzuți, să se vadă tricoul, să dăm un exemplu cu care să atragem sponsori. În ciclism traseul ți se poate potrivi sau nu. Etapa a doua a cuprins o cățărare de 15 km care mie nu mi se potrivește. În schimb, mi s-a potrivit etapa de circuit în București, când am plecat în evadare și două ore am fost în față cu camerele pe mine. Sunt foarte mulțumit de participare pentru că am promovat orașul și clubul, am avut vizibilitate, s-a vorbit despre noi tot timpul și am fost foarte activi în concurs”, a încheiat Daniel Crista.

Sportivul mulțumește Primăriei Reșița pentru susținerea financiară a participării Banat Cycling Academy la Turul României. Dorința sa este ca autoritățile locale să rămână și pe mai departe alături de clubul care să câștige tot mai mult în vizibilitate, promovând astfel Reșița și Banatul. Participarea la Turul României a venit după ce Daniel Crista a fost prezent cu lotul național la Turul Ținutului Secuiesc, acolo unde s-a clasat pe locul 2 după prima etapă și pe locul 5 în clasamentul general. Săptămâna aceasta, sportivul reșițean este prezent în Cehia, acolo unde participă la competițiile de Grand Prix de la Praga și Prostejov.