Echipa feminină de fotbal Politehnica Timișoara a reluat pregătirile pentru noul sezon din Superligă. Primul antrenament a fost condus de noul antrenor, Andra Vela, iar la reunire au fost prezente și câteva nume noi, printre care Claudia Bistrian, revenită în alb-violet după două sezoane.
Fosta antrenoare a Universității Olimpia Cluj o înlocuiește pe banca tehnică pe Orlando Ștefan, al cărui contract a ajuns la final. Tot de la club au plecat și antrenorul Ovidiu Preda, precum și directorul de marketing, Diana Coltofean.
„Sunt onorată și privesc această provocare cu multă încredere și responsabilitate. Vin într-un club cu tradiție, într-un oraș care iubește fotbalul și într-un proiect în care fotbalul feminin este integrat în mod firesc și profesionist. Obiectivul nostru este să fim, în fiecare zi, cea mai bună și mai competitivă versiune a noastră, bazându-ne pe disciplină, muncă și pasiune pentru ceea ce facem. Îmi doresc ca Poli Timișoara Femina să rămână un reper al fotbalului feminin din România, să inspirăm cât mai multe fete să practice acest sport, iar pe termen lung sunt convinsă că această echipă are potențialul, viziunea și susținerea necesare pentru a ajunge și în competițiile europene.”, a declarat Andra Vela.
La primul antrenament au fost prezente 25 de jucătoare. Printre noutăți se numără și revenirea Claudiei Bistrian, care a evoluat în sezonul trecut la Unirea Alba Iulia, unde a marcat 11 goluri și a fost golghetera echipei.
„Sunt foarte fericită să revin la Poli, un club care înseamnă mult pentru mine, mai ales pentru că reprezintă orașul în care am crescut. Revin cu multă ambiție și cu dorința de a performa la cel mai înalt nivel. Îmi doresc să ne bucurăm de fotbal, să construim ceva frumos împreună și, la finalul sezonului, să putem privi în urmă cu mândrie la tot ceea ce am realizat.”, a spus Claudia Bistrian.
În perioada următoare, clubul va anunța programul meciurilor amicale din această vară.
Lotul Politehnicii Timișoara Femina la reunire
Laura Rus, Nadejda Colesnicenco, Nikoleta Kurja, Claudia Bistrian, Melisa Șodinca, Denisa Heisu, Octavia Pîrșe, Patricia Șerban, Aida Bucșa, Ariana Bucșa, Cosmina Roșu, Bianca Ienovan, Andreea Șepețan, Roxana Dovîncescu, Alexia Suba, Ionela Năstăsoiu, Surya Matei, Alessia Moldovan, Alexia Vasilescu, Anisia Medre, Anastasia Grecu-Băiaș, Dana Cioablă.
Tania Noje și Ariana Marin au fost prezente la reunire, însă se află în recuperare după accidentări și nu au participat la antrenament.